ŽENEVA – Svetový obchod minulý rok mierne ožil. Kým v roku 2001 klesol o percento, vlani jeho objem stúpol o 2,5 percenta. Rast je ale stále slabý a podobne nízky zostane aj v tomto roku, uviedla vo výročnej správe Svetová obchodná organizácia (WTO).
Predpokladané tempo rastu bude výrazne pod priemerom z 90. rokov, keď predstavovalo ročne 6,7 percenta. Vlani z poklesu vytiahol svetový obchod silný dopyt v USA a veľkých ekonomikách ázijského kontinentu. Ale naďalej ho obmedzovali hospodárske problémy v západnej Európe, Japonsku a Latinskej Amerike, uviedla organizácia.
Aj tohtoročný predpokladaný slabý rast môže byť ohrozený globálnym ekonomickým útlmom a dopadmi takých udalostí, akými sú vojna v Iraku alebo vírus SARS. „Riziká zhoršenia oproti predpovediam sú v tomto roku vysoké,“ napísala WTO. Svoju správu však organizácia pripravovala ešte pred začiatkom vojny v Iraku, ktorá sa skončila veľmi rýchlo.
Svetový vývoz výrobkov vlani dosiahol 6,24 bilióna dolárov. Najviac k rastu prispelo oživenie obchodu v Severnej Amerike, ktorej dovoz vďaka dopytu spotrebiteľov a expanzívnej daňovej politike vzrástol o tri percentá. Vývoz z USA pod tlakom slabšieho dopytu inde vo svete o štyri percentá klesol.
Napriek zlepšeniu ekonomiky USA viedla pokračujúca ochabnutosť ostatných trhov k poklesu inflácie, zhoršovaniu nezamestnanosti a prudkému poklesu medzinárodných investícií. Objem investícií klesol podľa WTO vlani na 500 miliárd z 1,2 bilióna dolárov v roku 2000.
Záujem o dovozy v západnej Európe ako celku a v Japonsku stagnovala. Dovoz ázijských rozvojových krajín ale stúpol o 12,5 percenta a zotavil sa z predvlaňajšieho poklesu. Zaslúžila sa o to hlavne najľudnatejšia krajina sveta Čína, ktorá zvýšila dovoz o celú štvrtinu, a to hlavne pod vplyvom vstupu do WTO ku koncu roka 2001.
Pre Latinskú Ameriku bol vlaňajšok „jedným z najťažších od veriteľskej krízy 80. rokov,“ uviedla WTO. Dovoz do regiónu klesol o takmer sedem percent, pritom v Argentíne spadol v dôsledku menovej a hospodárskej krízy o 55 percent.
Hodnota globálneho obchodu s komerčnými službami dosiahla nový rekord 1,54 bilióna dolárov. Obchod so službami sa zvýšil dvojnásobným tempom ako pri výrobkoch, teda zhruba o päť percent.
(čtk)