
FOTO PRE SME - BOHUŠ MACEJÁK
BRATISLAVA - Jar čo jar na Slovensku horia lúky a od nich sa neraz chytajú lesy. Vypaľovačov trávy zatiaľ neodradili ani pokuty. Za prvé tri mesiace tohto roku vzniklo v dôsledku vypaľovanie trávy 1949 požiarov, čo je takmer 50 percent z celkového počtu požiarov. Prezident Hasičského a záchranného zboru Jozef Paluš hovorí, že vypaľovanie trávy v takomto rozsahu je slovenský fenomén.
Škody na drevnej hmote sú miliónové, ale podľa odborníkov tie najväčšie a nevyčísliteľné sú na životnom prostredí. Pri vypaľovaní trávy zahynú mnohé ohrozené drobné živočíchy a rastliny. Minulý rok spôsobil najväčší požiar škodu za 247-tisíc korún. Tento rok pri požiari lesa v Hornej Mičine v okrese Banská Bystrica vznikli škody za 10 miliónov. Ak sa požiar rozšíri na les, znamená to okrem priamej škody aj vysoké náklady na hasenie. Podľa Paluša je likvidácia požiarov v prírodnom prostredí najnákladnejšia. Oveľa lacnejšie vyjde uhasenie horiaceho domu ako uhasenie lesa.
Maximálna pokuta pre podpaľača je však 10-tisíc korún a ak je za požiar zodpovedná právnická osoba pol milióna.
Prečo ľudia vypaľujú trávu? „To je pohodlie človeka, ktorý namiesto toho, aby si dal prácu, trávu zapáli a potom čaká, že prácu za neho spraví oheň,“ odôvodňuje predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a majiteľ poľnohospodárskeho družstva Devio Ivan Oravec. Zhorená tráva rýchlo vyrastie, pretože príroda sa takýmto spôsobom bráni. Ľudia potom majú peknú mladú trávu.
„Stará tráva bráni rastu novej. Keď sa vypáli, tak narastie krásna nová,“ tvrdí Michal, ktorý trávu vypaľuje pravidelne. Vraví, že v ich dedine to robia všetci. Neprekáža mu ani, že zničí biotyp. „Príroda si s tým dokáže poradiť.“ Keďže vypaľovanie môže byť nebezpečné, trávnatú plochu zapaľuje vždy po malých častiach.
Vypaľovanie trávy si tento rok vyžiadalo aj tri obete. Jeden dôchodca utrpel ťažké popáleniny, ktorým neskôr podľahol. Ďalší dvaja ľudia zomreli na otravu splodinami.
Koncom marca pri vypaľovaní trávy upadol jeden muž do bezvedomia, pričom mu obhorela noha. V rovnaký deň vypaľovala žena v Zamarovciach trávu. Od trávy sa však zapálila susedkina unimobunka.
Vážne nehody môžu pri vypaľovaní trávy pri ceste spôsobiť aj splodiny, cez ktoré nie je dobre vidieť. Minulý týždeň zadymila horiaca tráva cestu vo Zvolene. Osobné auto, ktoré vošlo do dymu, spomalilo. Zozadu však do neho narazil kamión, pretože jeho vodič pre dym nevidel brzdiace auto. Pri nehode utrpela ťažké zranenia desaťročná Terézia. Bude sa z nich liečiť minimálne šesť týždňov.
PETER CSERNÁK
Pri obci Jurské horelo sto hektárov lesa
POPRAD, KEŽMAROK - Požiar lesa spôsobilo vypaľovanie trávy v utorok predpoludním medzi obcami Jurské a Krížová Ves. Silný vietor oheň rozšíril do mladého lesného porastu.
Kežmarskí hasiči nemohli vyštartovať hneď. „Všetkých službukonajúcich hasičov sme mali pri iných výjazdoch a museli sme zmobilizovať ľudí, ktorí mali voľno,“ povedal riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Kežmarku Erich Lauf.
Večer hasilo požiar už okolo 50 ľudí vrátane dobrovoľníkov a urbárnikov. Napriek tomu zhorelo asi 100 hektárov mladého lesa. Škody predbežne odhadli na takmer milión korún.
Okresní hasiči v ten deň zasahovali pri požiaroch trávy a lesných požiaroch v Kežmarku, v Zlatej doline, na Suchej hore, v Osturni, Spišskej Starej Vsi, Ľubici, Reľove, Vrbove. Večer horel dom v Ľubici. (sita)
Hasiči: Požiarov pribúda, najhorší je marec
BRATISLAVA - Začiatkom minulého roka bolo na Slovensku neobvykle veľa požiarov, tento rok je však ešte horší, hovorí prezident Hasičského a záchranného zboru Jozef Paluš.
V prvom štvrťroku zaznamenali hasiči 4206 požiarov - o 149 viac ako za prvý štvrťrok minulého roka. Najkritickejším mesiacom je marec. Aj v apríli počet požiarov stúpol, dodnes ich bolo o 400 viac ako minulý rok za celý mesiac. Škody spôsobené požiarmi stúpli oproti minulému roku o takmer 14 miliónov na 124 410 700 korún.
Najvyšší počet požiarov bol v poľnohospodárstve. Najvyššiu škodu narobil oheň v bytovom hospodárstve - 44 274 900 korún, pri týchto požiaroch zahynulo 12 osôb.
Najviac požiarov bolo v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji, najmenej v Nitrianskom.
Množí sa aj počet úmyselných požiarov. Motív páchateľov zostáva neznámy. (sita)
Požiar v prírodnej rezervácii Dreveník spôsobil miliardové škodyVypaľovači trávy spôsobili pravdepodobne aj pondelkový požiar v Národnej prírodnej rezervácii Dreveník pri Spišskom hrade. Zhoreli státisíce kvitnúcich poniklecov. Hodnota jedného chráneného ponikleca slovenského sa pohybuje od 500 do 1500 korún. Ochranári hovoria, že len na kvetoch je škoda za štvrť miliardy.
Oheň zničil vyše 40 hektárov prírodnej rezervácie. „Biotop na Dreveníku má prakticky nevyčísliteľnú hodnotu,“ hovorí Milan Barlog zo Správy národného parku Slovenský raj. Dreveník už zažil požiare, no ani jeden nebol taký rozsiahly ako na Veľkonočný pondelok.
Oheň hasičom ohlásili obyvatelia blízkej obce Žehra. Na miesto požiaru dorazili hasiči zo Spišskej Novej Vsi, Krompách, Levoče i Behároviec, pomáhali im kolegovia zo Spišských Vlách a Spišského Podhradia. Na druhý deň ešte polievali horiace pne stromov.
Dreveník je najrozsiahlejšie travertínové územie na Slovensku. Spolu so Spišským hradom je súčasťou Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a je zapísaný v zozname UNESCO. Rastie tu viac ako 270 druhov a poddruhov rastlín, 60 z nich ohrozených. Medzi najvzácnejšie patrí okrem ponikleca aj kosatec bezlistý uhorský, plesnivec alpínsky, klokoč peristý či včelník rakúsky.
MONIKA TOPORCEROVÁ