BRATISLAVA – Staré nesplácané úvery slovenských bánk budú pravdepodobne kupovať aj zahraničné firmy. Slovenská konsolidačná, ktorá spravuje klasifikované pohľadávky z reštrukturalizovaných bánk, už eviduje záujem veľkých subjektov zo zahraničia, ktoré sa zaoberajú vymáhaním pohľadávok. Ďalší záujem by mohlo vyvolať včerajšie zverejnenie ponuky na odpredaj klasifikovaných úverov v zahraničnej tlači.
„Doteraz prejavili záujem štyri firmy,“ povedal pre SME námestník generálneho riaditeľa Slovenskej konsolidačnej Pavol Szemzö. Ďalších potenciálnych kupcov by mala konsolidačná poznať približne do troch týždňov. Od polovice februára budú mať kupcovia na jeden mesiac k dispozícii informácie pre hĺbkovú analýzu jednotlivých úverov.
Takmer 7-miliardový balík tvoria úvery 46 podnikov, z ktorých polovica je v konkurze. Časť z predávaných pohľadávok je zabezpečená nehnuteľnosťami a prevádzkovými aktívami. Suma, ktorú získa štát odpredajom nekvalitných pohľadávok, s najväčšou pravdepodobnosťou nedosiahne vzhľadom na riziko návratnosti svoju účtovnú hodnotu. Ohodnotenie pohľadávok Slovenskej konsolidačnej zrealizoval Delloitte & Touche. Účtovná hodnota predstavuje spravidla len referenčnú sumu, ktorá sa pri predaji znižuje v závislosti od rizika vymožiteľnosti pohľadávky.
Doteraz sa Slovenskej konsolidačnej podarilo predať dve pohľadávky, z nich však len jedna bola po dobe splatnosti. Predajná cena dosiahla v porovnaní s účtovnou hodnotou približne tri štvrtiny. Spoločnosti, ktoré odkúpia pohľadávku od Slovenskej konsolidačnej, majú spravidla na výber medzi jej kapitalizáciou alebo ďalším predajom. Podmienkou predaja pohľadávky je zákaz jej postúpenia primárnemu dlžníkovi. „Týmto sa snažíme zabrániť vykupovaniu vlastných úverov dlžníkmi, napríklad prostredníctvom nastrčených firiem,“ vysvetlil Szemzö. Ak by Slovenská konsolidačná takýto postup zistila, musela by zmluvu o predaji pohľadávky zrušiť.
Slovenská konsolidačná spravuje viac ako 5600 zlých úverov presunutých z troch štátnych bánk v celkovom objeme približne 90 miliárd korún. Do roku 2004 sa ich bude postupne zbavovať a získané peniaze využije štát na prefinancovanie reštrukturalizačných dlhopisov. „K jedinému dlžníkovi, ktorý sa po zverejnení svojho mena a názvu firmy v médiách odhodlal splatiť starý dlh, sa doteraz nikto nepripojil,“ dodal na záver Szemzö.
JURAJ JAVORSKÝ