BRATISLAVA – Bývalý minister vnútra Ladislav Pittner bol včera zvolený za predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska. Jeho predchodcom bol Štefan Paulíny, ten prednedávnom zomrel.
Konfederácia politických väzňov Slovenska vznikla hneď po páde režimu v marci roku 1990, aby rehabilitovala politických väzňov, ktorí boli protiprávne odsúdení v rôznych vykonštruovaných procesoch, a aby boli aspoň čiastočne odškodnení za roky strávené vo väzniciach.
Plne rehabilitovať sa odvtedy podarilo takmer 70-tisíc bývalých politických väzňov.
Slovenské obete komunizmu však ostávajú sklamané. Dosiaľ neboli žiadne zločiny komunizmu potrestané. Kým v Českej republike sa postupne vznášajú jednotlivé obvinenia, u nás nebol potrestaný nikto. Dva existujúce procesy s Biľakom a Lorencom sa vlečú už niekoľko rokov.
Len pred dvoma rokmi bolo na ministerstve spravodlivosti vytvorené oddelenie zločinov komunizmu. Zatiaľ na prokuratúru podalo len jeden podnet. Príčinou nemohúcnosti je podľa šéfa oddelenia Mariána Gulu hlavne to, že prístup k archívom ŠTB je aj naďalej obmedzený. Dokumenty o trestných činoch sú v archívoch, ale tie sú neprístupné. Treba prijať zákon, ktorý by to dovolil. „No medzi politikmi chýba politická vôľa,“ dodáva Gula.
Ani Pittner však počas svojho ministerského pôsobenia archívy neodtajnil. Na otázku, prečo sa tak nestalo, odpovedal: „Minister vnútra nemôže svojvoľne konať. Môže konať len na základe zákona.“ Ten však neexistuje.
„Žiadosť o odtajnenie archívov som dostal v čase, keď som nebol ministrom vnútra,“ dodal Pittner. Čiastočne sa to podarilo urobiť ministrovi Čarnogurskému.
Podľa Gulu ďalšie obmedzenie v potrestaní svojvôle komunistickej mašinérie je v tom, že vyšetrovať sa môžu len prípady, ktoré neboli premlčané. „Sú to prípady od roku 1976 a tých je v porovnaní so zločinmi z predchádzajúceho obdobia málo,“ povedal Gula.
Jeho oddelenie už pripravilo návrh zákona na sprístupnenie archívov po všetkých represívnych zložkách, ktoré tajným spôsobom zhromažďovali údaje o občanoch.
MIRKA HOROBOVÁ