
Irackí šíitski moslimovia sa zraňujú mečmi pri vstupe do Karbaly. FOTO - ČTK/AP
S obnaženými trupmi zakrvavenými od sebabičovania dav mieril k hrobke imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda, ktorého v Karbale v roku 680 zavraždili. Vraždou imáma Husajna vyvrcholil historický rozkol Mohamedových nasledovníkov na vetvu šiítov a sunnitov.
Dnes púť vyvrcholí: šiíti oslavujú svoju vieru aj znovunájdenú slobodu. „Teraz môžeme zabudnúť na Saddáma a myslieť len na milovaného Husajna,“ zhodnotil situáciu pútnik Abdul Satar.
Dav vrie napätím, ktoré by v zničenej krajine mohlo každú chvíľu prepuknúť do občianskej vojny. Šiíti sa môžu po desaťročiach vyjadriť politicky. Prvé výkriky pútnikov hovoria o nenávisti k Američanom, ktorí odstránili ich nepriateľa Saddáma.
„Áno islámu, nie Amerike, nie Izraelu, nie kolonizácii a okupácii,“ kričali pútnici. Nad ich hlavami krúžili americké vrtuľníky.
Šiítska komunita je rozdelená na niekoľko znepriatelených frakcií. Potenciál násilia potvrdili aj starší šíitski klerici. „Púť je posvätná. Musíte si pomáhať a zostať jednotní. Násilie prinesie len katastrofu,“ vyhlásil podpredseda Najvyššieho výboru pre islamskú revolúciu v Iraku Abdul Azíz al-Hakím.
„Nechceme do púte zasahovať. Sme však pripravení na najhoršie,“ povedal major James M. Bozeman, veliteľ americkej vojenskej jednotky, umiestnenej v bezpečnej vzdialenosti. Najhoršie by zrejme bolo, keby americkí vojaci v snahe zaviesť poriadok začali do zdivočených pútnikov strieľať. Každá guľka by sa stala vytúženým argumentom pre fanatických náboženských vodcov.
Frakcie šiítskeho hnutia
Najvyššia rada pre islamskú revolúciu v Iraku - bola hlavnou šiítskou odbojovou skupinou proti Saddámovi, jej vodca Muhammad Bakír Hakím má k dispozícií 10-tisíc ozbrojencov. Američania sú v spojenectve s Hakímom opatrní. Má totiž blízke vzťahy s Iránom
Islamské volanie - členov skupiny spájala nenávisť voči Saddámovi, ale hnutie je vnútorne rozdelené názormi na iránsku vládu. Združuje klerikov aj svetských členov
Nasledovníci Muktada Sadra - Sadr má 22 rokov, využíva kontakty svojho otca, popraveného v roku 1999 saddámovcami, a usiluje sa ovládnuť mesto Nadžáf. Niektorí ho podozrievajú, že mal prsty vo vražde exilového vodcu Abdula Madžída Chújího
Nasledovníci ajatolláha Aliho Sistaního - Sistaní bol za Saddáma väznený, ale nikdy proti nemu neorganizoval aktívny odpor. Keď do Iraku vstúpili americké jednotky, vydal vyhlásenie, že šiíti im nemajú odporovať
Chújího nadácia - londýnska organizácia, financovaná nasledovníkmi otca zavraždeného exilového klerika Abdula Madžída Chújího. (zo)