Francúzsko si svojimi postojmi pred irackou vojnou a počas nej skomplikovalo vzťahy s Američanmi aj časťou Európy. Stretnutie sa preto dá vnímať aj ako pokus o ich nápravu.
Ešte minulý týždeň sa francúzsky prezident Jacques Chirac v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Georgeom Bushom snažil roztopiť ľady medzi Parížom a Washingtonom. Francúzsko bolo počas celej irackej krízy silným oponentom Američanov. Vojna sa začala aj bez francúzskeho súhlasu a teraz sa Paríž snaží zachrániť zvyšky vplyvu, ktoré má v Iraku.
Po Amerike Francúzsko obracia pozornosť na Európu. Aj tu si pošramotilo svoje pozície. Chiracove nelichotivé vyjadrenia o kandidátskych krajinách, ktoré v konflikte podporovali Washington, otrávili európske vzťahy a v mnohých krajinách pripravujúcich sa na vstup do únie vyvolali otázky, aké v nej budú mať postavenie.
Francúzsko tak stratilo imidž motora európskej integrácie, ktorý si dovtedy pestovalo spolu s Nemeckom. Paríž si tiež skomplikoval vzťahy s Veľkou Britániou, ktorej vláda je najlojálnejším americkým spojencom.
Francúzske manévrovanie spôsobilo rozbroje nielen v únii, ale aj v NATO, keď Francúzi nesúhlasili s pomocou organizácie Turecku, ktoré ako jediný člen NATO susedí s Irakom. Rozhodnutie o pomoci sa napokon muselo prijať vo vojenskej časti NATO, kde nemá Francúzsko zastúpenie.
JANA MIKUŠOVÁ