sankcie uvalené na Irak počas vlády Saddáma Husajna.
Generálny tajomník Kofi Annan včera vo Viedni ocenil prácu zbrojných inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorí museli pred americkým útokom na Irak prerušiť pátranie po zbraniach hromadného ničenia. Povedal, že možno očakávať, že inšpektori sa do Iraku vrátia, akonáhle to situácia dovolí.
Spojené štáty sa však včera proti návratu zbrojných inšpektorov v blízkej budúcnosti postavili. „Spojené štáty a ich vojnoví spojenci preberajú zodpovednosť za likvidáciu irackých zbraní hromadného ničenia a raketových programov,“ povedal hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
„Možno nie sme jediní na svete, kto je dôveryhodný, ale naozaj si myslím, že máme dôveru preto, že sme objektívni a nezávislí,“ povedal včera v New Yorku šéf zbrojných inšpektorov Hans Blix pred zasadnutím Bezpečnostnej rady OSN za zatvorenými dvermi.
V súvislosti so zbrojnými inšpektormi sa včera ozvala aj Moskva. Sankcie OSN proti Iraku môžu byť podľa Ruska odstránené až potom, keď svoju prácu dokončia medzinárodní zbrojní inšpektori. Vyhlásil to včera hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Jakovenko.
„Len inšpektori Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) a MAAE môžu s mandátom Bezpečnostnej rady objasniť otázku odzbrojenia,“ povedal Jakovenko. „Až keď bude správa inšpektorov, môže Bezpečnostná rada prijať rezolúciu o odstránení sankcií.“ Jakovenko zároveň zdôraznil, že Rusko je za rýchle odstránenie sankcií proti Iraku, ale len na základe všetkých rezolúcií Bezpečnostnej rady o Iraku. Americký prezident George Bush minulý týždeň vyzval na rýchle zrušenie sankcií proti Iraku, aby sa peniaze za irackú ropu mohli použiť na obnovu krajiny. (mch, čtk)
Annan: OSN je v kríze, prekonáme ju
Svet by mal uznať zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť Iraku, vyhlásil včera generálny tajomník OSN Kofi Annan.
Šéf Spojených národov zopakoval výzvy na priznanie dôležitej úlohy OSN pri obnove Iraku. „Musíme akceptovať, že Iračania by mali byť zodpovední za vlastnú politickú budúcnosť a za kontrolu prírodných zdrojov,“ vyhlásil Annan. Podľa jeho slov sa Bezpečnostná rada na úlohe OSN v Iraku zanedlho dohodne. „Som si istý, že dôjde k zhode.“
Annan uznal, že spory okolo vojenského riešenia v Iraku dostali OSN do krízy. Zároveň však dodal, že medzinárodné spoločenstvo už niekoľko kríz prekonalo a súčasné rozdiely v náhľade na iracký konflikt sa podarí odstrániť, ak na tom jednotlivé štáty budú pracovať. (čtk)