
Chlapci, neviete, kde by ten Saddám mohol byť? FOTO - ČTK/AP
Saddáma Husajna vraj videli pred niekoľkým dňami západne od Bagdadu. Všetky informácie o ňom sú však zatiaľ nepotvrdenéWASHINGTON, BAGDAD - Spojencom sa v pondelok neskoro večer dostal do rúk ďalší vysokopostavený iracký predstaviteľ Muhammad Hazmak Zubajdí.
Na zozname 55 najhľadanejších predstaviteľov zvrhnutého Husajnovho režimu bol na 18. mieste. Od pádu Bagdadu prešli takmer dva týždne a zadržať sa podarilo ôsmich vysoko postavených Iračanov, z toho sa dvaja vzdali.
Zubajdí je bývalý člen irackej Rady revolučného velenia. Bol aj podpredsedom vlády a veliteľom irackých jednotiek v regióne stredného Eufratu. Zubajdího zatkli v Hilláhu, 80 kilometrov južne od Bagdadu, ozbrojené zložky opozičného Irackého národného kongresu (INC).
„Začínajú chápať, že už nemajú šancu, a tak padajú ako domček z karát,“ povedal o blízkych Husajnových ľuďoch nemenovaný americký predstaviteľ. Najvyššie postavených politikov a vojakov sa napriek optimistickým vyhláseniam Američanom zatiaľ chytiť nedarí. Členovia strany Baas vychádzajú podľa ABC z úkrytov, kde boli schovaní počas vojny. Sú dobre ozbrojení a stretávajú sa na schôdzach.
Husajn, ak žije, jeho synovia a najbližší spolupracovníci sú pravdepodobne ešte vždy na irackom území a nemôžu sa spoľahnúť na priateľské privítanie ani v susedných štátoch, ktoré zatvorili svoje hranice.
Turecko a Saudská Arábia mali dlhé roky napäté vzťahy so Saddámom, Irán s ním viedol dlhú a krvavú vojnu, Jordánsko má so Spojenými štátmi teraz veľmi dobré vzťahy a Sýria hranice zatvorila po intenzívnom americkom naliehaní. „Ktorú cestu by si podľa vás mohli vybrať?“ pýta sa americký predstaviteľ z ministerstva obrany.
Saddáma Husajna podľa informácií INC údajne videli pred asi troma dňami západne od Bagdadu. Oznámila to v pondelok americká televízna stanica ABC. „Saddám je podľa INC živý. Istý člen jeho skupiny sa snaží čosi dosiahnuť s Američanmi. INC má informácie, že Saddáma videli asi pred troma dňami na schôdzke s členmi strany Baas,“ uviedla ABC. Upresnila, že schôdzka sa vraj konala v Ramadíne asi sto kilometrov západne od Bagdadu. Správy o výskyte Saddáma sa však zatiaľ nedajú overiť a sú protichodné.
Robert Baer, bývalý dôstojník CIA, bol v Bagdade minulý týždeň. Ľudia, ktorí Husajna poznali osobne, vraj Baeovi povedali, že ničivý letecký nálet na bagdadskú rezidenčnú štvrť, zameraný naňho, prežil. „Myslím si, že by ho už vykopali, ak by tam zomrel. Vykopali všetky telá, identifikovali všetkých 14 ľudí,“ povedal Baer z Jordánska.
(mch, reuters, čtk)
Američania obsadili opäť Mosul
MOSUL - Do severoirackého mesta Mosul včera dorazilo takmer 5-tisíc amerických vojakov na obrnených vozidlách, aby zabránili zrážkam. Napätie cítiť medzi Arabmi a Kurdmi, ako aj miestnymi opozičnými frakciami. Do tretieho najväčšieho irackého mesta dorazili tanky 4. pozemnej divízie a zo vzduchu akciu zabezpečovali útočné vrtuľníky. Hoci z centra mesta počuť sporadickú streľbu, nie sú správy o žiadnych stretnutiach medzi Američanmi a irackými opozičnými frakciami, ktoré súperia o moc v meste.
„Hlavným zámerom je ukázať našu silu a pripomenúť im, že starý iracký režim je porazený. Niektorí ľudia si to asi ešte neuvedomili,“ vyhlásil americký podplukovník Steve Countouriotis. Ďalším zámerom je „dostať od seba“ jednotlivé frakcie irackej opozície. O vládu nad mestom totiž súperia arabské, kurdské aj turkménske ozbrojené skupiny. V meste cítiť značne protiamerické nálady najmä po tom, ako Američania minulý týždeň na hlavnom námestí zastrelili sedem demonštrantov. (sita/reuters)