As-Sajlíja 22. apríla (TASR) - Americkí vojaci usilujúci sa zabrániť plieneniu v Bagdade našli v meste vysokú peňažnú hotovosť. Obnos predstavuje vyše 600 miliónov dolárov a bol ukrytý v nových stodolárových bankovkách za falošnou stenou.
Potvrdil to na dnešnom tlačovom brífingu v katarskom veliteľskom ústredí americkej armády as-Sajlíja brig. generál Vincent Brooks, zástupca veliteľa vojenských operácií v Iraku. O náleze informoval minulý týždeň americký denník Los Angeles Times.
Vojaci z Tretej pechotnej divízie americkej armády použili na vytiahnutie nákladu vidlicové zdviháky a uložili ich pod svoju ochranu, potvrdil Brooks. Bankovky boli zabalené v nepriedušných balíčkoch. Podľa Los Angeles Times išlo o sumu 656 miliónov dolárov a vojaci ju našli pri rieke Tigris, kde žili čelní predstavitelia strany Baas a Republikánskej gardy.
Generál tiež potvrdil, že americké jednotky dojednali prímerie so skupinou Mudžahidíni Chalk. Ide o ozbrojené disidentské zoskupenie, ktoré sa už 17 rokov usiluje zvrhnúť iránsku vládu. Skupinu podporoval aj režim irackého prezidenta Saddáma Husajna. USA a EÚ klasifikujú Mudžahidínov ako teroristickú skupinu.
Významným problémom v Iraku zostávajú otázky týkajúce sa bezpečnosti, pokračoval Brooks. Americké jednotky našli v rôznych lokalitách vyše 800 samovražedných viest. Vo vreckách boli vložené výbušniny, v niektorých prípadoch boli všité priamo do látky. Niektoré vesty mali zásobníky obsahujúce guľôčkové ložiská, ktoré mali zvýšiť smrteľný účinok výbušnej látky.
"Nález takýchto zariadení svedčí o tom, že taktika i činnosť teroristov mali rozhodne podporu režimu," vyhlásil Brooks. Dodal, že nález zintenzívňuje "potrebu rozvážnej práce na vykoreňovaní teroristov, ktorí sú v Iraku stále prítomní".
Generál upozornil na nebezpečenstvo, že na smrtiace zariadenia sú upravované a premieňané aj predmety bežnej potreby, ako napríklad konferenčné stolíky s mramorovým vzhľadom, ktoré sú naložené výbušninami a možno ich odpáliť na diaľku.
Brooks poukázal na skutočnosť, že zatiaľ čo mnohé nemocnice a kliniky v Iraku trpia nedostatkom elektriny a lekárskych potrieb, Saddámov režim má množstvo dostupných generátorov a liekov, nikdy ich však nedoručil tam, kam mal.
V skladoch, ktoré sú v kompetencii irackého ministerstva zdravotníctva, našli americké jednotky viac generátorov a náhradných dielov do generátorov, než očakávali, uviedol Brooks. Rovnako sa našlo aj množstvo liekov a zdravotníckych potrieb.