
Londýnčania boli nútení pre včerajší štrajk zamestnancov metra použiť aj klasickú autobusovú dopravu. FOTO - ČTK/AP
LONDÝN – So značným časovým predstihom sa včera museli pre štrajk vodičov metra vydať do práce obyvatelia Londýna. Mnohí z nich si preto nastavili budík skôr, ale do zamestnania aj tak dorazili s oneskorením – autá a autobusy ulice doslova upchali. V niektorých prípadoch sa cesta do práce pretiahla až na niekoľko hodín. Na cestách sa tvorili niekoľkokilometrové zápchy. „Bolo to hrozné ráno s niekoľkými haváriami. Stavebné práce na cestách robili situáciu v doprave ešte neznesiteľnejšou,“ povedala hovorkyňa Britskej automobilovej asociácie Rebecca Reesová.
Cestujúcim na nálade nepridalo ani to, že okrem pribúdajúcich dopravných problémov začalo husto pršať. Londýnčania sa skrátka na začiatku týždňa prebudili do mizerného rána. Pri autobusovej zastávke neďaleko stanice metra Swiss Cottage v severnom Londýne zaplnili v rannej špičke chodník rady tých, ktorí inak používajú metro. Pasažieri sa nerozčuľovali a v pokoji vzali na vedomie fakt, že i metro má právo na štrajk. Na väčšine trás vlaky metra nechodili vôbec, na niektorých čiastočne.
Premávka metra bola obnovená až v podvečerných hodinách. Londýnčania však nemohli využiť pravidelný večerný spoj, pretože vlaky neprešli každodennou servisnou kontrolou a väčšina vozňov nebola na svojich obvyklých miestach.
„Čakám tu už pol hodiny a asi dvadsať minút mi trvalo, než som na zastávku prišiel. Nie je to nič príjemné, ale raz za čas sa to dá vydržať,“ povedal na zastávke autobusu 35-ročný Nemec Jürgen, ktorý pracuje v centre Londýna ako konzultant. Keď sa ani po niekoľkých pokusoch nenapchal do autobusu, vydal sa navzdory silnejúcemu dažďu do práce pešo cez neďaleký Regent‘s Park. Iní cestujúci sa pokúsili chytiť taxíky, ale tie boli hneď ráno „nedostatkovým tovarom“.
Najlepšie bol na tom prešedivený cyklista Ken, ktorý si pri zastávke autobusu natiahol cez oblek nepremokavé nohavice a pokojne sa vydal na cestu. „Mňa sa to netýka. Ja chodím do práce vždy na bicykli,“ prehodil s nemalým pocitom zadosťučinenia. Bicykel a vlastné nohy sa v čase štrajku zdajú tým najspoľahlivejším dopravným prostriedkom. Kto je schopný do úradu doraziť po svojich do hodiny, môže sa považovať za šťastlivca.
Vodiči metra protestujú proti čiastočnej privatizácii londýnskej podzemnej železnice, ktorú presadzuje labouristická vláda Tonyho Blaira. Financovanie metra je súčasťou dlhej politickej bitky medzi vládou a starostom Londýna Kenom Livingstonom. Vodiči sa obávajú, že nový plán ohrozuje bezpečnosť cestujúcich. Oneskorené príchody do práce si tiež vyžiadajú svoju daň – odhaduje sa, že londýnske firmy bude stáť štrajk až 40 miliónov libier. Ďalšie štrajky dopravcov by sa mali konať vo dvoch termínoch v polovici februára. (čtk, reuters)