
Najdôležitejší gól slovenskej histórie. Víťazná strela Petra Bondru proti Rusom vo finále majstrovstiev sveta vlani v Göteborgu (4:3). FOTO TASR - PAVEL NEUBAUER
Cesta samostatnej hokejovej reprezentácie Slovenska sa začala potichu na provinčnom turnaji vo francúzskom Rouene 12. februára 1993. Pred prvým zápasom vtedajší tréner Július Šupler musel unudenému zamestnancovi štadióna pomôcť rozlíšiť slovenskú zástavu od ruskej. Keď stúpala na stožiari pred úvodným stretnutím proti Francúzsku, J. Šupler spoza mantinelu pošepol: „Verím, že sa dožijem chvíle, keď sa na našu vlajku bude dívať celý svet a vypočuje si aj hymnu na najvyššom fóre.“
Desať rokov po Rouene odlieta dnes Slovensko na svetový šampionát do Fínska v role obhajcu majstrovského titulu.
Sebavedomie robí zázraky
Strelec prvého gólu Slovenska v histórii Vlastimil Plavucha (dal ho v Rouene Švédom pri výsledku 2:2) žasol nad vývojom reprezentácie od detských plienok ku konkurencii, aká sa minulý týždeň bila o miesta v zostave na MS v prípravnom zápase s Českom v Trenčíne: „Spolu s Jožom Daňom sme sa zhodli, že hlavný posun spočíva v sebavedomí, ktoré chalani získali počas pôsobenia v zahraničí. To je obrovská devíza.“
Autá, baby a otvorenie sveta
S výkonnosťou však rástli slovenskí hokejisti aj ako osobnosti. Po komlikovanom leteckom presune z Bratislavy do Paríža sa v slovenskom autobuse pokračujúcom do Rouenu ozývali zväčša vzdychy na adresu okolitých zaujímavejších áut, kompenzované útechou, že slovenské baby sú aj tak neprekonateľné. Na hotelovej recepcii hráči zvládali menej cudzích slov, ako mali hokejok v batožine. Slovenský hokej si, prirodzene, preniesol tréningovú metodiku z federálnych čias, no v diplomacii a organizácii reprezentačného života často kráčal ako slon v porceláne. Prvý prezident slovenského zväzu Ján Mitošinka s úsmevom spomína, ako z prvej veľkej akcie, ktorou bola olympijská kvalifikácia v Sheffielde 1993, teperili naspäť domov tri štvrtiny zásob iontových nápojov, lebo zle odhadli spotrebu. V tom istom Sheffielde ostal pred prvým tréningom na pokraji infarktu masér a technický univerzál Samo Petráš. Zistil, že odlišná elektrická zásuvka mu zabráni spustiť životne dôležitú brúsku na korčule. Našťastie boli na blízku usmievaví Petrovia Bondra a Šťastný, ktorí s personálom modernej arény rýchlo vybavili, čo bolo treba.
Nevyspatý Samo
Ten istý nekonečný obetavec Samo v sheffieldskom hoteli Forte Crest strávil nejednu noc nad umývadlom v izbe. Tajne v ňom vlastnoručne vypral dvadsať prepotených ribán (jednodielna celotelová spodná bielizeň hokejistov). Zároveň ich striedavo sušil na radiátoroch a vo finiši si pomáhal fénom na vlasy. Ráno muselo byť všetko tip-top. Na prebdené noci je S. Petráš dávno zvyknutý. Vtedy by mu však stačila informácia a možnosť obrátiť sa na hotelový servis. Perfektne vyžehlený stoh bielizne by si ráno vyzdvihol vyspatý.
Aj Pálffy so Šatanom museli bojovať
Ani cesty dnešných superhviezd do NHL neboli priamočiare. Hoci Miroslav Šatan prišiel do zámoria ako najlepší strelec olympiády v Lillehammeri, dva roky musel zatínať zuby na farmách v San Diegu, Detroite i odľahlom Cape Bretone. Aj talent od Boha - Žigo Pálffy sa hneď neadaptoval sám v cudzích pomeroch New York Islanders. Na jeseň v roku 1993 sa vrátil do Trenčína. Po čase však práve on ušetril od adaptačného šoku reprezentačného spoluhráča Ľubomíra Višňovského a v Los Angeles mu neoceniteľne pomohol hneď v prvej sezóne udržať sa v tíme kráľov. Podobne dohliadal Šatan na Rada Hecla v Buffale na jeho farme.
Hokejisti - právnici i podnikatelia
Dnes sa zo zámoria, ale i z európskych líg schádzajú do národného tímu zrelí profesionáli. Okrem jazyka zvládli aj zásady fungovania hokejového priemyslu, vymieňajú si skúsenosti, ako spoľahlivo investovať peniaze. Majú za sebou aj súdne arbitráže o nové zmluvy. Miroslav Šatan sa pred podpisom svojej poslednej zmluvy zahryzol do štúdia právnických podkladov a sám bez agenta sa dohodol na novej. Peter Bondra roky vo Washingtone zveľaďuje svoju charitatívnu nadáciu Scoring for Children. Nováčik St. Louis Peter Sejna výnimočne zvláda štúdium na univerzite v Colorade.
Pravdou tiež je, že naši profíci vracajúci sa z obchodne transparentných pomerov NHL svojimi návykmi korektného správania prerástli mantinely slovenských obyčajov. Okolo úspešného trénera Jána Filca vznikla nadácia podporujúca sociálne slabšie slovenské hokejové nádeje. Na pohyb financií dozerá aj komisia zložená z hráčov. Skupina banskobystrických rodákov hrajúca v NHL sa po rozpačitých skúsenostiach naposledy v lete rozhodla pomôcť mládeži konkrétnym nákupom výstroje, aby sa peniaze nerozdrobili na rôznych medzičlánkoch.
Slovenský hokej zúročuje rodný talent a medzinárodné skúsenosti.