Slovo antifona sa voľne vzťahuje ku gregoriánskej hudobnej tradícii, kde je vedený „hlas proti hlasu, forma proti forme“. Zjednodušene povedané - ide o striedavý spev dvoch zborov pri bohoslužbe. Významný český výtvarník Milan Grygar (1926), zvolenský rodák, podľa antifony nazval svoj maliarsky cyklus, ktorému sa venuje zhruba od polovice deväťdesiatych rokov. Túto etapu svojej voľnej tvorby (Grygar je inak neprehliadnuteľnou postavou českého grafického dizajnu) vystavuje v súčasnosti v bratislavskej galérii Komart.
Súzvuk hudby a obrazu je typickou črtou Grygarovej tvorby, jej originalitu mu zabezpečil objav z polovice šesťdesiatych rokov, keď v rýchlom tempe práce začal svoju kresbu vnímať akusticky. Zvuk, ktorý vydával ťah pera na papieri, zachytil mikrofónom a zaznamenal na magnetofón a čoskoro začal vystavovať svoje akustické kresby spolu s ich magnetofónovým záznamom. Neskôr svoje kresby a obrazy koncipoval ako partitúry na farebnom, architektonickom a ďalších princípoch, tie potom realizovali niektoré hudobné telesá doma (napríklad skupina Agon) či v zahraničí.
Ako povedala riaditeľka Galérie Komart a blízkeho (fyzicky i výstavnou orientáciou) Múzea Milana Dobeša Katarína Hubová: „expozícia, kurátorsky pripravená Dušanom Brozmanom, je ďalším príspevkom prezentácie výtvarných tendencií príbuzných konštruktivizmu, na ktoré sa naša galéria špecializuje“.
V Bratislave vystavované antifony súvisia aj s faktom, že maliarska plocha je pre Grygara akousi membránou a autor využíva túto jej vlastnosť. Kým pôvodné antifony sa týkajú striedania dvoch spevov, v Grygarovom maliarskom ponímaní ide o striedanie dvoch farieb - bielej s červenou, prípadne čiernou, pričom názov antifon nabáda na vnímanie obrazu aj v kontexte zvuku. „Oko sa v intenzívnom červenom priestore ponára, akoby ten priestor nemal dno, blúdi. Keď sa blíži k bielej, červená tmavne, prehlbuje sa a obraz hľadá novú rovnováhu,“ hovorí Dušan Brozman.
„Prísna hranica červenej a bielej je súčasne krehká, oko si s ňou nevie poradiť a biela nevídane zažiari. Farby a ich súzvuk sú vybudované.“