LONDÝN - Niektoré britské súkromné školy začali odvážať do niekoľkodennej izolácie študentov, ktorí sa po prázdninách vracajú z Ďalekého východu alebo naopak využívajú prázdniny, aby si v Británii zdokonalili angličtinu. Niektoré školy odporučili žiakom pôvodom z Číny, aby na dvojtýždňové veľkonočné prázdniny nejazdili domov.
Cieľom je maximálne obmedziť možnosť nákazy ďalších študentov vírom SARS. Zatiaľ čo niektorí odborníci toto opatrenie podporujú a chcú, aby ho vláda nariadila ako povinné, iní experti si myslia, že je prehnané.
Podľa Ruth Watkinsovej je desaťdňová karanténa pre všetkých študentov z oblasti infekcie nevyhnutná. „SARS sa šíri pri dýchaní aj kontaktom. Na rukách, plastovom povrchu, počítačoch a vybavení tried sa môže udržať až tri hodiny,“ povedala. Vláda a jej poradcovia to považujú za zbytočné. Podľa profesora Angusa Nicolla aj preto, že deti vírus napadá len veľmi zriedka. Aj Nicoll však povedal, že epidémiu sleduje s obavami.
Britániu znepokojilo najmä jej rozšírenie do Indie, pretože cestovanie medzi indickým subkontinentom a britskými ostrovmi je intenzívnejšie než do Číny. Zatiaľ čo z Indie priletí ročne asi pol milióna ľudí, z Číny je to necelých 100-tisíc. (čtk)