zdôraznil, že podľa zákona musia mať všetci Francúzi v občianskych preukazoch fotografie s odhalenými hlavami.
„Nemožno ospravedlniť, že to moslimovia nerešpektujú,“ vyhlásil Sarkozy a pripomenul, že zákon dodržiavajú i mníšky. Vyše 10-tisíc moslimov zhromaždených v Le Bourget na parížskom predmestí ho vypískalo. Dovtedy pritom čestnému hosťovi zjazdu Sarkozymu aplaudovali za to, že pred týždňom sa vďaka nemu podarilo po vlečúcich sporoch usporiadať prvé voľby pre oficiálnych hovorcov francúzskych moslimov. Tých žije vo Francúzsku okolo päť miliónov a tvoria najpočetnejšiu moslimskú komunitu v Európe.
Nosenie islamskej šatky je už zhruba 15 rokov vo Francúzsku problém predovšetkým v školách. Na začiatku deväťdesiatych rokov ministri školstva vydali niekoľko nariadení, podľa ktorých je síce nosenie náboženských symbolov zlučiteľné s republikánskou tradíciou svetského štátneho školstva, ale mohlo by byť zakázané, pokiaľ je také výrazné, že narúša vyučovanie.
Na základe týchto výnosov boli niektoré moslimky, ktoré odmietli dať z hlavy šatku, vylúčené zo školy. Znenie nariadenia je však trochu vágne, takže rozhodnutie škôl o vylúčení často zrušili správne súdy. Francúzske ministerstvo školstva každý rok rieši 100 až 150 prípadov sporov pre nosenie moslimskej šatky. Školy sa väčšinou oháňajú tým, že zvýrazňovanie náboženskej príslušnosti deti a mládež rozdeľuje. Nosenie šatky však mladým moslimkám napríklad tiež často znemožňuje zúčastniť sa na telocviku, pretože nemajú zodpovedajúci odev, tvrdia učitelia.
Spory o šatky sa neobmedzujú len na školy. Minulý týždeň demonštrovalo v Trappes na parížskom predmestí vyše 150 moslimiek, ktoré odmietali „šatkofóbiu“ a požadovali, aby boli v mestskom bazéne vyhradené zvláštne hodiny, počas ktorých by sa mohli kúpať iba ženy.
Radikálni moslimovia chcú, aby mohli ich ženy nosiť šatky vždy a všade, ako im to prikazuje korán. Umiernení moslimovia, ku ktorým patrí rektor veľkej parížskej mešity a budúci šéf Francúzskej rady moslimského vyznania Dalil Boubakeur, sa však prihovárajú za to, aby francúzski moslimovia „išli s dobou“ a dodržiavali administratívne pravidlá.
„Zákon platí pre všetkých rovnako. Islam sa nemôže vo Francúzsku stavať proti republikánskym hodnotám,“ zdôrazňuje minister Sarkozy, ktorého postoj privítali bojovníčky za práva žien. O tom, že vo Francúzsku je nosenie moslimskej šatky veľmi citlivou záležitosťou, svedčia slová lídra extrémnej pravice Jeana-Mariu Le Pena. Tento muž, ktorý si v súvislosti s prisťahovalcami rozhodne neberie obrúsok pred ústa, k Sarkozyho vystúpeniu povedal, že minister „pichol do osieho hniezda“. Rovnako ako Sarkozy nesúhlasia s nosením šatky aj ďalší ministri vrátane premiéra Jeana-Pierra Raffarina. Ten sa začiatkom apríla vyslovil za to, aby bolo nosenie islamskej šatky zakázané „pri výkone verejnej služby“, predovšetkým v školách.
(čtk)