
Líder strany Liberálne Rusko Sergej Jušenkov niekoľko hodín pred tým, ako ho zavraždili, rozprával o plánoch svojej strany kandidovať v parlamentných voľbách . FOTO - TASR/AP
Vražda poslanca a predsedu strany Sergeja Jušenkova vyvolala mnoho otázok. Podozrivých je v tomto prípade veľaOd atentátu na srbského liberála Zorana Djindjiča neuplynuli ani dva mesiace a v televízii sa ako v čudnej repríze znovu objavili zábery na rakvu obsypanú kvetmi a zástavami s trúchliacim davom v pozadí. Tentoraz násilne zomrel šéf ruskej liberálnej strany a poslanec Sergej Jušenkov. Neznámy snajper zastrelil opozičného politika vo štvrtok podvečer niekoľkými ranami do chrbta, keď vychádzal z auta v centre Moskvy. Na sobotnom pohrebe bolo z úst Rusov počuť ozvenu slov ľudí, ktorí pred pár týždňami šliapali Belehradom za Djindjičovou rakvou. „Zabili ho, lebo bol z nich najčestnejší,“ vzlykala staršia pani. Iný muž sa narýchlo poklonil rakve a rýchlo zmizol v dave.
Vo svojom poslednom verejnom vystúpení pár hodín pred smrťou sa Jušenkov smial do kamery a oznamoval, že po mnohých problémoch sa mu podarilo zaregistrovať svoje Liberálne Rusko ako volebnú stranu do decembrových parlamentných volieb. Jeho stranícka kolegyňa Aliona Morozovová teraz žiada o politický azyl v Spojených štátoch. Je presvedčená, že vražda súvisí s Jušenkovovým otvoreným upodozrievaním ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FBS) zo zorganizovania bombových útokov na predmestí Moskvy v roku 1999.
Vládna garnitúra vtedy zvalila zodpovednosť za explóziu na čečenských teroristov, a tak si zabezpečila podporu verejnej mienky pre pokračovanie vojenských akcií v Čečensku. Pred rokom Morozovová pomáhala Jušenkovovi zorganizovať v americkom kongrese uvedenie dokumentu, ktorý podporuje teóriu, že za explóziami na predmestí bola FBS.
Výstrely do Jušenkovovho chrbta zaduneli v prázdnote Putinovho veľkolepého sloganu o „diktatúre zákonnosti“. Prednedávnom prezident presadil v mene posilnenia zákonnosti rozšírenie právomocí pre FBS. Pre mnohých to znamenalo vzkriesenie novej KGB, ktorá namiesto práva zavedie obmedzovanie občianskych práv. Jušenkov bol jedným z hlasných kritikov.
„Nemáme dôvod podozrievať oficiálnych členov FBS, za vraždou však môžu stáť bývalí členovia KGB a iní oponenti liberálnych myšlienok,“ vysvetľoval pre denník Moscow Times liberálny poslanec Sergej Kovaľov.
V pozadí Jušenkovových liberálnych aktivít sa črtá aj kontroverzná postava Borisa Berezovského, slávneho odporcu Putina aj FBS. Ruský magnát v exile až do minulej jesene financoval Jušenkovovu stranu. Ten ho neskôr zo strany verejne vylúčil. „Liberálne Rusko by nikdy nezaregistrovali, keby som nebol verejne vylúčený. Bola to taktická dohoda,“ vyhlásil Berezovskij pre denník Moscow Times.
Motívy vraždy splývajú. Podľa niektorých analytikov Jušenkovova vražda bola dôsledkom vnútrostraníckych osobných aj finančných sporov. Iní tvrdia, že je súčasťou predvolebnej kampane.
Nech neznámy zabijak namieril hlaveň na Jušenkovov chrbát hoci aj pre osobné pletky, táto vražda sa okamžite stala symbolom zastrašovania kritikov vlády. „Je tu niekto, kto chce založiť opozičnú stranu nezávislú od vlády? Prosím zdvihnite ruky. Páľ!“ skomentoval situáciu novinár Alexander Podrabinek.