
Irackí šíiti vykonávajú náboženskú púť k posvätnej mešite v Karbale. V dobách Saddámovej vlády tvorenej predstaviteľmi sunnitskej menšiny bola táto púť, podobne ako mnohé prejavy šíitskej viery, zakázaná. FOTO - REUTERS
Zhoda je len v jednom: americkí vojaci by mali v krajine zostať, kým sa sformuje nová vláda. Ale aj potom, ako dodávajú najčerstvejšie hlasy z Pentagonu, by mali Američania zostať na štyroch vytypovaných vojenských základniach.“ Americkí vojaci by mali zostať v Iraku tak dlho, ako si to bude vyžadovať bezpečnosť krajiny a potom by mali odísť,“ myslí si minister obrany Donald Rumsfeld.
Prezident George Bush, ktorý predvčerom krátko hovoril s novinármi v Texase, sa priamej odpovedi vyhol. Poznamenal, že „kým skončenie vojny neohlási veliaci generál Tommy Franks, on tak neurobí“.
Richard Lugar, jeden z najvplyvnejších amerických politikov a predseda zahraničného výboru Senátu pre televíziu NBC povedal: „Myslím si, že by sme mali myslieť o období piatich rokov.“ Lugar zároveň považuje americké úsilie o stabilizáciu pomerov pod taktovkou Jaya Garnera za „oneskorené“. Obáva sa, aby mocenské vákuum, ktoré vzniklo po páde Saddámovho režimu, „nezaplnili šíitski moslimovia a všetci tí, ktorí uvažujú o možnosti vytvorenia teokratického štátu a nie demokracie“.
Na demonštráciách v Iraku sa objavujú výzvy: „Sme už bez Saddáma, tak odíďte!“ Irak by sa však bez amerických vojakov mohol ľahko dostať do občianskej vojny.
Richard Perle, poradca Pentagonu a jeden z najautoritatívnejších mužov americkej politickej scény prihovárajúci sa už dávnejšie za silové odstránenie režimu v Bagdade, v televízii CBC vyhlásil: „Prechodné obdobie by malo byť krátke. Myslím si, že by malo byť záležitosťou niekoľkých mesiacov.“
Henry Kissinger, bývalý minister zahraničia vo vláde republikánskeho prezidenta Richarda Nixona, horúci región pozná dobre. „Americkí vojaci by nemali zostať v Iraku dlhšie než dva roky,“ povedal pre CNN. Podobný názor má aj Ahmed Chalábí, jeden z najvplyvnejších mužov bývalej protisaddámovskej opozície. Ten vraví: „Americké vojská by mali zostať v Iraku do tej chvíle, pokým sa nevytvorí nová iracká vláda. Jej vytvorenie odhadujem do dvoch rokov.“
MICHAL HAVRAN