
Motoristi na pumpách nielen tankujú – každú desiatu korunu minú v priľahlej samoobsluhe. Vlani to boli miliardy korún, obrat v doplnkovom sortimente bude narastať. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Pumpy už neslúžia iba na predaj benzínu a nafty. Každou desiatou korunou minutou na čerpacej stanici platia Slováci za tovar v priľahlej samoobsluhe. Obrat v doplnkovom sortimente čerpacích staníc vlani presiahol 2,5 miliardy korún bez DPH. Predajcovia benzínu tvrdia, že podiel obchodov na celkových tržbách púmp by mohol v budúcnosti vzrásť až na štyridsať percent.
„Na Slovensku je okolo sedemsto čerpacích staníc. Tvoria jednu z najväčších maloobchodných sietí,“ hovorí viceprezident Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu Károly Robák. Slováci míňajú v samoobsluhách na pumpách čoraz viac. Vlani sa obrat v doplnkovom sortimente čerpacích staníc zvýšil o 13,66 percenta.
Na pumpe pri ceste v bratislavskej Petržalke smerom do Viedne v stredu počas polhodiny tankovalo jedenásť áut. Viac ako len za benzín zaplatili v priľahlom obchode štyria vodiči. „Kúpil som ešte čokoládovú tyčinku pre syna. Veziem ho z tréningu.“ V košíkoch ostatných tankujúcich boli napríklad voda do ostrekovača, hygienické potreby či nealkoholické nápoje.
Čo ľudia na pumpe nakúpia, závisí často od jej polohy. „Najviac predávame noviny, sladkosti a chladené nápoje,“ opisuje skúsenosti pracovník rušnej pumpy v širšom centre Bratislavy. „Okrem vodičov k nám v noci zvyknú chodiť aj vysokoškoláci z internátu naproti. Kúpia si cigarety, nejakú fľašku, občas bagetu.“
Na diaľničných pumpách sa predáva trochu iný tovar. „Asi najviac hygienické potreby, žuvačky, nealko nápoje, cigarety a časopisy,“ hovorí pracovníčka pumpy na diaľničnom odpočívadle Zelenec. S príchodom leta čakajú, že vzrastie záujem o chladené nápoje a autodoplnky. Medzi vodičmi kamiónov sú obľúbené energetické nápoje.
Ceny v samoobsluhách na pumpách sú vyššie ako v bežných obchodoch. Napríklad pollitrová fľaša kokakoly tam stojí o desatinu viac. Rozdiel v cenách ovocných džúsov a potravín je v niektorých prípadoch až štyridsaťpercentný. Za krájaný chlieb, polotučné mlieko a štvrť kila salámy zaplatí vodič na pumpe 110 korún, o tridsať viac ako v bežnom obchode.
Na pumpách v posledných rokoch nezadržateľne rastie záujem o umytie auta. Vlani prešlo cez autoumyvárne vyše 1,2 milióna áut, čo bolo takmer o štvrtinu viac ako v roku 2001. Umytie auta stojí od 100 do 150 korún. Cena závisí od programu, čo si vodič zvolí.
Pumpy spolu s priľahlými obchodmi a autoumyvárňami neprevádzkujú priamo rafinérske spoločnosti. Na základe licencií sa o ne starajú zmluvní partneri, väčšinou malí podnikatelia. Rafinérie postavia čerpaciu stanicu, naplnia podzemné nádrže s pohonnými látkami a určia podmienky pre prevádzkovateľa. Ten sa potom stará o chod pumpy, samoobsluhy či autoumyvárne.