* Byt či dom sa najčastejšie prevádza kúpno-predajnou zmluvou. Medzi blízkymi osobami je však častejšia darovacia zmluva. Návrh na vklad do katastra nehnuteľností, či už jednej, alebo druhej zmluvy, je spoplatnený vo výške 0,1 % z ceny nehnuteľnosti, najmenej 500 a najviac 10-tisíc korún.
* Ak sa občan dostal k bytu výstavbou alebo nadstavbou bytového domu, za návrh na vklad zmluvy dnes zaplatí 1000 korún.
* Ak sa napríklad starší ľudia rozhodnú svoj dom predať, no ešte v ňom chcú žiť a nový majiteľ s tým súhlasí, zriadi sa na dom tzv. vecné bremeno. Aby nadobudlo právoplatnosť, je potrebný jeho zápis do katastra nehnuteľností. Návrh na vklad zmluvy o zriadení, obmedzení, zrušení vecného bremena, ako aj zmluvy o zriadení predkupného práva dnes občana vyjde na 500 korún.
* Byt či dom je možné previesť aj zámennou zmluvou, keď si účastníci nehnuteľnosti medzi sebou jednoducho vymenia. V tomto prípade sa poplatok účtuje len z ceny tej nehnuteľnosti, ktorej hodnota je vyššia. Výška správneho poplatku je 0,1 % z ceny nehnuteľnosti, najmenej 500 a najviac 10-tisíc korún.
* Nezhody medzi viacerými vlastníkmi nehnuteľnosti sa vo väčšine prípadov riešia jej rozdelením na určité časti. Poplatok za rozdelenie nehnuteľnosti je 0,1 % z jej ceny, najmenej 500 a najviac 10-tisíc korún.
* Ak sa záložné právo zriaďuje na nehnuteľnosť, je potrebný vklad do katastra. Ak sa záložným právom ručí za úver, poplatok je vo výške 0,1 % z poskytnutého úveru. Ak sa úver neposkytol, je to rovnaké percento, ale z ceny nehnuteľnosti. V obidvoch prípadoch sa výška možného poplatku pohybuje v rozmedzí od 500 do 10-tisíc korún.
Ak jeden návrh na vklad do katastra nehnuteľností obsahuje viac správnych úkonov, poplatok sa vyberie súčtom príslušných poplatkov.