
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Úrad geodézie, kartografie a katastra preto navrhuje zavedenie tzv. rýchlostného príplatku za urýchlený vklad práva do katastra - vo výške trojnásobku príslušnej sadzby, najmenej však 3-tisíc korún, ak občan žiada rozhodnúť do 15 dní.
„Cieľom návrhu je, aby poplatky za rýchlejšie rozhodovanie boli príjmom štátu a nie ako úplatok jednotlivcovi,“ hovorí riaditeľka legislatívno-právneho odboru úradu Jaroslava Tomašovičová.
Rýchlostné príplatky navrhujú zaviesť len v tých správach katastra, kde je zákonná 30-dňová lehota dodržiavaná.
Ak by sa totiž zaviedli aj tam, kde nestíhajú, občan, ktorý na svoj vklad čaká už niekoľko mesiacov, by možno musel čakať ďalej, pretože úradníci by sa prednostne venovali tým, ktorí si zaplatili za urýchlenie vkladu.
„Kým sa to nespraví, nebolo by to ono,“ myslí si vedúci úradu Úradu geodézie, kartografie a katastra Ivan Ištvánffy. Katastrov, ktoré nestíhajú rozhodovať do 30 dní, podľa neho však stále ubúda. „Dnes už 80 až 90 percent pracovísk rozhoduje v termínoch,“ tvrdí.
Rýchlostné príplatky medzi správnymi poplatkami nie sú ničím novým.
Návrhom na zavedenie tzv. rýchlostných príplatkov Úrad geodézie, kartografie a katastra v podstate len oživil svoju niekdajšiu ambíciu. Keď sa zákon o správnych poplatkoch novelizoval v roku 2000, navrhoval, aby sa vybavenie žiadosti do 3 dní od podania návrhu na vklad spoplatnilo pätnásobkom základnej sadzby, teda minimálne 3000 korunami. Desaťdňová lehota na vybavenie žiadosti mala žiadateľa vyjsť na najmenej 1500 korún.
Ministerstvo financií, ktoré novelu predkladalo, tak zároveň reagovalo na výsledky prieskumu Svetovej banky, ktoré korupciu na katastrálnych úradoch potvrdili. Z prieskumu vyplynulo, že jedna sedmina ľudí, ktorí kataster navštívili, dala úradníkom neoficiálnu sumu, pretože mali pocit, že je to potrebné.
Parlament novelu zavádzajúcu rýchlostný príplatok prijal, prezident mu ju však vrátil - pre jej údajnú protiústavnosť. Argumentoval, že zvýhodniť jednu skupinu občanov - tých, čo si priplatiť môžu, pretože na to majú - pred inou ústava neumožňuje. Parlament jeho námietky akceptoval a rýchlostný príplatok zo zákona vypustil.