Bratislava 21. apríla (TASR) - Bez mamy a otca vyrastá na Slovensku 6000 detí. Iba tri percentá z nich - 180 detí sú siroty. Ostatných 5820 detí sú sociálne siroty. Ide o deti, ktoré majú aspoň jedného z biologických rodičov. Ten sa však o ne nedokáže z rôznych príčin adekvátne postarať.
Odborníci varujú, že počet detí umiestnených v detských domovov je veľký a tento stav sa môže zhoršovať. Situáciu by pomohla vyriešiť sanácia, respektíve obnova pôvodnej rodiny. Podľa podpredsedníčky parlamentu a členky Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien Zuzany Martinákovej neexistuje na Slovensku funkčný model sanácie biologickej rodiny a pôvodných vzťahov v rodine. Napriek tomu, že umiestnenie dieťaťa v detskom domove je v niektorých prípadoch nevyhnutné, právo naň je pochybné, myslí si Martináková. Sociálni pracovníci by preto mali hľadať všetky možnosti, aby predišli vyňatiu dieťaťa z rodiny. Problémy, keď sa rodina ocitne v kríze a ohrozuje to záujmy dieťaťa, by mali riešiť priamo v teréne.
Nevyhnutným pre zdravý vývoj dieťaťa je vzťah alebo puto s dospelou osobou, ktorá sa o neho stará. "Ak by sa v každej slovenskej obci našli aspoň dve rodiny, ktoré si adoptujú dieťa, detské domovy by boli zbytočné," upozorňuje predseda občianskeho združenia Návrat Marek Roháček. Náklady na ročný pobyt dieťaťa v domove sú približne 200 tisíc korún. Pestúnska starostlivosť o každé dieťa stojí štát ročne asi 40 tisíc korún. Uprednostnenie náhradnej rodinnej starostlivosti a pestúnstva pred inštitucionálnym a administratívnym postupom v praxi by pomohlo viacerým deťom prežiť detstvo v rodine.
ms som