Ammán 19. apríla (TASR) - Jordánski colníci dnes oznámili, že skonfiškovali 41 fotografií zo života bývalého prezidenta Saddáma Husajna, ktoré boli ukradnuté z irackého národného múzea počas minulotýždňového rabovania vyvolaného pádom irackého režimu.
Fotografie a štyri olejomaľby zhabali na hraniciach s Irakom v Karameh od cestujúceho zo Západu, ktorý prichádzal z Bagdadu, spresnili colníci. Cestujúci priznal, že bezcenné fotografie pochádzali z bagdadského múzea.
Podľa colníkov išlo o "výnimočné fotografie bývalého irackého prezidenta z rokov jeho exilu v Sýrii a Egypte" pred rokom 1979 ako aj zo stretnutí so svetovými politikmi a z jeho detstva.
Predtým počas dňa agentúry informovali, že jordánski colníci zhabali tento týždeň na hraniciach s Irakom asi 40 obrazov, pochádzajúcich z vyrabovaného irackého národného múzea. Podľa všetkého mohlo ísť o spomínané fotografie zo Saddámovho života.
Jordánski colníci a pohraničná služba dostali pokyny, aby zhabali všetky umelecké predmety, ukradnuté v Iraku po páde režimu spôsobenom americko-britskou inváziou do krajiny. Inštrukcie sa týkajú všetkých predmetov, ktoré pochádzajú z národného múzea, národnej knižnice alebo ďalších irackých kultúrnych inštitúcií.
Zhabané predmety previezli do colného skladu v Ammáne, kde určia ich presný pôvod. Jordánske colné a pohraničné služby budú posielať všetky zadržané umelecké predmety do Ammánu na preverenie ich autentickosti.
Organizácia Spojených národov pre vedu, výchovu a kultúru (UNESCO) požiadala o ochranu irackých knižníc a archívov, lebo tvoria zásadnú súčasť kultúrneho dedičstva a bohatstva Iraku, a vyzvala všetkých susedov Iraku a Interpol, aby pomohli pri opätovnom získavaní v Iraku ukradnutých umeleckých predmetov.
Americký Federálny úrad vyšetrovania (FBI) vyslal do Bagdadu svojich agentov, aby prešetrili prípady rozkrádania kultúrnych inštitúcií. Vyšetrovatelia Interpolu operujú v krajinách susediacich s Irakom.
Z Irackého národného archeologického múzea v Bagdade zmizlo po páde režimu Saddáma Husajna pri rabovaní za nečinnej prítomnosti amerických vojakov vyše 200.000 jedinečných nálezov z čias starovekých civilizácií Blízkeho východu. Sú to takmer všetky exponáty múzea, pochádzajúce z čias Mezopotámie. Ich hodnota sa nedá vyčísliť. Lupiči vyrabovali aj múzeum v severoirackom Mosule a štátne archívy.
Vyrabovanie bagdadského archeologického múzea bolo zrejme naplánovanou akciou organizovaných skupín. Podľa odborníkov z múzea zmizla okrem iného aj zbierka 80.000 hlinených tabuliek s klinovým písmom.
Na protest proti vyrabovaniu bagdadského múzea, ktorému americkí vojaci nezabránili, odstúpil už hlavný poradca amerického prezidenta Georgea W. Busha pre otázky kultúry. Okrem predsedu konzultatívneho výboru pre kultúru Martina Sullivana rezignovali aj viacerí členovia tohto orgánu.
Interpol vyzval organizácie a inštitúcie zaoberajúce sa ochranou a obchodom so starožitnosťami, aby kategoricky odmietali všetky ponúknuté umelecké predmety prichádzajúce z Iraku. Okrem toho požiadal kriminálne polície v 181 členských štátoch, aby svoju činnosť koordinovali s colnými správami, obchodníkmi so starožitnosťami a aukčné spoločnosti.