neprekážalo. Clá, nepriame dane, hospodársku súťaž, poľnohospodársku politiku, štátnu pomoc a mnohé ďalšie otázky budú riešiť Slováci v Bruseli. Je to síce strata suverenity, ale napriek tomu do únie vstúpiť chceme.
Hoci sa v týchto významných oblastiach Slovensko vzdáva možnosti rozhodovať samo, protesty sa obracajú inam. Priame dane a zavedenie eura sú zrazu kľúčovým národným záujmom. Význam priamych daní pritom klesá so znižovaním ich sadzieb a zavedenie eura bude závisieť od rozhodnutia vlády v Bratislave, ktorá musí naplánovať napríklad dostatočne nízky deficit štátneho rozpočtu.
Áno, Slovensko príde o časť svojej suverenity, konštatuje Pravda. Rovnako sa však napríklad francúzske úrokové sadzby určujú v nemeckom Frankfurte. Americký gigant General Electric zasa nemohol kúpiť inú americkú firmu, pretože mu to nepovolil taliansky komisár sediaci v Bruseli, a belgická vláda sa musela prizerať, ako jej národné aerolinky Sabena miznú z oblohy a nemohla ich zachrániť.
Peniaze dnes nepoznajú národnosť a slovenskú hospodársku politiku už okliešťuje toľko medzinárodných záväzkov, že označenie suverénna znáša veľmi ťažko. Hoci je presadzovanie národných záujmov stále kľúčové, treba určiť tie záujmy, ktoré sú významné a vyžadujú si ochranu, a treba to robiť inak ako cez domáce zákony. Tie nás pred zmenami na pôde EÚ totiž neochránia, uzatvára Pravda.