„Ťažký akútny syndróm dýchacích ciest (SARS) zničil nielen moje telo, ale zasiahol i pamäť a zrak,“ hovorí 46-ročná vietnamská zdravotná sestra. Ale vždy, keď má Men chuť sa posťažovať, zarazí sa. Ako jediná z nakazených zamestnancov hanojskej Francúzskej nemocnice totiž prežila respirátor, píše agentúra AP.
„Musela som bojovať o život,“ konštatuje. „Moji priatelia a príbuzní už telefonovali a posielali kondolencie,“ dodáva.
Men pracovala na pediatrii. Ale 26. februára sa musela postarať aj o amerického obchodníka Johnnyho Chena, ktorý do Vietnamu priletel z Hongkongu.
Men bola niekoľkokrát v Chenovej izbe skontrolovať infúziu a snažila sa mu uľaviť, keď muž vykašliaval hlien, aby si prečistil upchaté dýchacie cesty. Chen nakoniec po prevoze do Hongkongu zomrel.
V hanojskej nemocnici predtým stihol nevedomky nakaziť desiatky zamestnancov vírusom SARS. Za niekoľko dní začala Men pociťovať únavu. Bolelo ju celé telo, mala hnačku a zimnicu. Keď prišla k lekárovi, dozvedela som, že ďalších desať kolegov má podobné príznaky.
Potom, čo bola 5. marca prijatá do nemocnice, sa jej stav rýchle zhoršoval. Lekári jej otvorom prerezaným v hrdle museli vsunúť trubičku pre respirátor. Na deväť dní stratila vedomie. Nádej na záchranu zdravotníčky sa zdala byť mizivá, zvlášť keď jej kolegovia začali postupne umierať.
Najprv chorobe podľahla vietnamská sestra, potom francúzsky doktor, a potom ďalšia vietnamská sestra a lekár. Všetci počas deviatich dní. Men postupne nadobúdala vedomie. Zo záhadných dôvodov sa nakoniec uzdravila. Takmer mesiac po hospitalizácii ju prepustili.
„Mala veľké šťastie,“ tvrdí primár nemocnice Yves Nicolai. „Domnievam sa, že je veľmi silná. Nesmie sa pýtať, prečo prežila. Musí to brať ako skutočnosť a vytrvať,“ dodáva. Men o chorobe hovorí ako o zlom sne. Pripadá si vraj, akoby žila v cudzom tele. „Nedokážete si tú chorobu predstaviť. Bolo to ako mučenie,“ spomína sestra. (čtk/ap)