
Návštevníci múzea Madame Tussaud v Las Vegas obdivovali Saddámovu voskovú figurínu. Figurína je na ceste z New Yorku do Hongkongu a v Las Vegas bude do konca týždňa. FOTO - ČTK
Podľa najnovšej z nich je zvrhnutý diktátor na úteku s novou tvárou. Tejto historky sa rýchlo chytila redaktorka denníka The New York Times a rozvila ju poukázaním na to, že Saddám známy svojou márnivosťou údajne vždy prejavoval slabosť na vylepšujúce kozmetické zásahy. „Len si predstavte, v roku 1998 vraj iracký prezident požadoval od OSN medzi ‚naliehavo potrebnými lekárskymi prostriedkami‘ prístroje na odsávanie tuku a na transplantáciu vlasov,“ pripomenula.
USA však neveria, že by sa teraz Saddám vyvaľoval na slniečku na niektorej pláži ako Adonis, ktorý vyskočil zo studne mladosti. Ich lode síce hliadkujú v Perzskom zálive a v Stredomorí, aby prekazili prípadné pokusy o útek morskou cestou, americkí vládni úradníci však stále ešte stavajú na Sýriu ako na Saddámovo útočisko. Hovorí sa, že po celej dĺžke irackej hranice so Sýriou je mnoho cestičiek používaných pašerákmi. A je vraj teda možné, že jednou z nich sa dostal do Sýrie i bývalý iracký prezident.
No Saddám mohol odcestovať aj pohodlne v dlhom automobilovom konvoji. Ten podľa niektorých výpovedí možno americké špeciálne jednotky minulý týždeň prepásli o dva dni.
Je tu prirodzene stále ešte možnosť, že osud bývalého irackého vládcu predsa len spečatili bomby zvrhnuté 7. apríla na reštauračný komplex v Bagdade. Pozorovatelia však myslia, že tomuto variantu neverí ani samotná americká vláda. Zatiaľ nezačala skúmať ani ruiny komplexu. Irackí obyvatelia však už v troskách sliedili a nenašli v nich žiadnu stopu - čo ich podľa ich slov tiež nijako neudivuje. Iračania hovoria, že ešte nikdy nevideli Saddáma vstúpiť do reštaurácie a Spojené štáty teda pravdepodobne naleteli na falošný tip. (čtk, mm)