
Jednotlivé druhy tráv vyžadujú rôznu intenzitu osvetlenia a vlhkosti pôdy. Na snímke Lagurus ovatus. FOTO – ARCHÍV REDAKCIE
Aj keď história pestovania okrasných tráv siaha až do viktoriánskej doby, nedá sa povedať, že by na Slovensku patrila táto skupina rastlín k najobľúbenejším. Veď donedávna sme mali ešte problémy s dopestovaním kvalitného trávnika a okrasné trávy boli „popoluškou“. Dnes sa situácia diametrálne zmenila. Okrem pribúdajúcich úhľadných plôch trávnikov sa do popredia dostávajú aj okrasné trávy. A nielen v záhradkách, ale i na verejných priestoroch.Väčšine okrasných tráv vyhovujú miesta s plným slnečným osvetlením alebo čiastočne tienené expozície, ktoré dosahujú dve tretiny plného osvetlenia. Niektoré druhy sú však tolerantné aj na zatienenie. Okrasné trávy sú povďačné za pôdu bez nadbytku vlahy, avšak ďalším druhom vyhovuje jej nadbytok (hygrofyty). V prvom roku pestovania a počas suchšieho obdobia sa odporúča okrasné trávy dostatočne zalievať. Pri výsadbe je nutné okrem formy odnožovania zohľadniť aj ich výšku, čo platí najmä vtedy, keď trávy pestujeme ako solitérne rastliny.
Okrem spôsobu odnožovania rozlišujeme pri tejto skupine tráv i formu rastlín, pričom časť druhov sa zaraďuje k forme listnatej (netvoria steblá, respektíve vytvárajú ich iba niekoľko) a druhá k forme stebelnatej. Líšia sa však aj v ďalších znakoch, ku ktorým patrí veľkosť, tvar, štruktúra a sfarbenie listov či súkvetí. Tvoria buď prízemné formácie listovej plochy, alebo doslova fontány zelených listov rastúcich na steblách. Sfarbenie listov je rozmanité, od klasickej trávnej zelene cez žltú, modrastú, červenú či purpurovú, až po hnedastú. Nedá sa nespomenúť aj panašovanie listov tráv, teda známe biele pruhy na listových čepeliach. Rozdielna býva i textúra listu, ktorá môže byť veľmi jemná (nitkovité listy) až po listy s vyložene hrubou textúrou. Svoje čaro majú tiež súkvetia, ktoré sa medzi jednotlivými druhmi líšia tvarom, veľkosťou i sfarbením. To sa často mení počas dozrievania tráv.
Hoci sa všeobecne tvrdí, že pestovanie ozdobných tráv je podstatne jednoduchšie než iných okrasných rastlín, predsa len je vhodné pridržiavať sa akéhosi „desatora“, ktoré nám pomôže vyhnúť sa prípadným problémom:
* Rozdielne druhy (kultivary) vyžadujú rôznu intenzitu osvetlenia a vlhkosť pôdy.
* Podstatná časť okrasných tráv je prispôsobená podmienkam plného osvetlenia.
* Ako najvhodnejšie pre pestovanie sa javia dobre prevzdušnené pôdy.
* Na listnatých trávach odstraňujeme staré, odumreté listy v jeseni.
* Na trávach tvoriacich steblá ich odstraňujeme v jarnom období.
* Pri vegetatívnom delení tráv uprednostňujeme jarný termín.
* Teplomilné druhy vyžadujú ochranu proti chladu a snehu.
* Trávy a voda predstavujú ideálnu kombináciu v okrasných záhradách.
* Vo všeobecnosti nie sú okrasné trávy náročné na ošetrovanie a udržiavanie.
Doc. Ing. NORBERT GÁBORČÍK, PhD.