
Pre húsatá je pastva dôležitým zdrojom obživy.
Úžitkovosť hydiny ovplyvňuje genetické založenie, ale aj starostlivosť od prvých dní chovu. Rozhodujúca v tomto smere je najmä výživa. Zo zdravotného hľadiska je dôležité, aby krmivo aj pitná voda boli kvalitné a bezchybné a podávali sa v dostatočnom množstve.
Krmivo dávame do kŕmidiel, do ktorých sa hydina nedostane. Nemá sa sypať na dlážku, kde sa môže infikovať choroboplodnými zárodkami alebo pôvodcami vnútorných parazitov. Kŕmidlá i napájadlá treba pravidelne čistiť a dezinfikovať, ale aj premiestňovať, aby sa v ich okolí nehromadil trus. V malých výbehoch treba kŕmidlá i napájadlá klásť na rošty. Majú byť od seba dostatočne vzdialené, aby hydina ich obsah navzájom neznečisťovala (krmivo do vody a opačne).
Hydina dostáva prevažne zmesi zrnovín, prípadne špeciálne kompletné kŕmne zmesi. Pri pobyte v zatrávnenom výbehu si časť živín dopĺňa požieraním hmyzu, červíkov i trávy. Keď takúto možnosť nemá, bežnú kŕmnu dávku musíme obohacovať o doplnky výživy. Pre normálny rast a vývin hydiny je dôležitý najmä dostatok bielkovín, sacharidov, tukov, minerálnych látok a vitamínov. V kŕmnej dávke chýba najčastejšie vápnik a fosfor, vitamíny A, B, E a D. Chovatelia podávajú hydine na doplnenie vápnika často aj vajcové škrupiny. Škrupiny treba sterilizovať v rúre, čím sa zničia choroboplodné zárodky. Zdrojom viacerých vitamínov je najmä zelené krmivo, ktoré v zime nahradí lucernové seno. Na vitamín E je bohaté naklíčené obilie, zdrojom vitamínov skupiny B sú sušené kvasnice.
Minerálne látky a vitamíny možno dopĺňať aj rôznymi preparátmi, ktorých je na trhu viac druhov.
Nezabúdajme ani na to, že hydina nemá zuby a krmivo drví v svalnatom žalúdku pomocou kamienkov. V malom výbehu si ich nenájde, a tak, aby nevznikali tráviace poruchy, podávame grit.
Chovateľ predíde vzniku nákazy vo svojom chove vtedy, ak zabráni kontaktu hydiny s cudzími zvieratami. Hydina má preto mať ohradený výbeh, kam nepreniknú cudzie zvieratá. Vhodné je tiež chrániť kŕmidlá a napájadlá pred návštevou voľne žijúceho vtáctva a hlodavcov. (inš)
FOTO – ar