
Na najprestížnejšom golfovom turnaji US Masters sa hrá predovšetkým o česť. A o zelené sako. Každý, kto ho získa, sa na turnaj v Auguste môže kedykoľvek vrátiť. Minulý týždeň ho Mike Weir prijal z rúk minuloročného víťaza Tigera Woodsa.
Normálny golfista si v Auguste nikdy neudrie. Na US Masters totiž štartuje len ten, koho organizátori pozvú. Prísne kritériá pustili v tomto ročníku na greeny 93 hráčov, z nich rekordne až 39 neamerických. Ešte pred turnajom, predtým, ako si tisícky ľudí v hľadisku (pred tohtoročným, v poradí už 67. ročníkom, sa na čiernom trhu vyšplhala jedna vstupenka na úctyhodných 5500 dolárov) vychutnajú prvý odpal, sa podáva tradičný Champions Dinner – obed pre šampiónov, teda majiteľov zelených sák.
US Masters sa hrá od roku 1934 v Auguste, 200-tisícovom meste vzdialenom 230 km východne od Atlanty v štáte Georgia. Týmto kultovým turnajom sa otvára seriál tzv. Major-turnajov (možno ich porovnať s tenisovými grandslamovými vrcholmi). Ihrisko v Auguste patrí k najkrajším na svete, greeny sú na ňom tvrdé a rýchle.
O výške finančných prémií sa hráči oficiálne dozvedia až v predposledný deň turnaja (tentoraz bolo v hre 5,2 milióna eur). Tu má totiž každý hrať predovšetkým o svoju česť. A, pravdaže, o tradičné zelené sako. Kto ho raz získa, dostáva aj doživotnú možnosť štartu na tomto turnaji. Aj preto je Augusta miestom, kde sa stretávajú golfoví seniori. Tento rok nechýbal 62-ročný Jack Nicklaus, ktorý má v zbierke najviac – 18 grandslamových titulov (šesť z nich získal práve na US Masters), ani americká legenda Arnold Palmer. Sedemdesiattriročný Palmer prišiel do Augusty už 49. raz. Po Nicklausovi tu zvíťazil najčastejšie – štyrikrát.
Zelené sako má okrem víťaza právo nosiť iba tristo členov National Golf Club, najexkluzívnejšieho golfového klubu sveta. Patril k nim aj americký prezident Eisenhower.
Menej lichotivo znie to, že v niekdajšej rasovo rozdelenej Amerike prijali do klubu prvého člena čiernej pleti až v roku 1990 a členstvo žien je dodnes absolútne vylúčené. To už tradične vyvoláva vlnu odporu amerického ženského hnutia. Minuloročná celonárodná kampaň si síce nevynútila prijatie prvej ženy, mala však neobyčajné následky v tlači. Najvplyvnejší americký denník The New York Times napríklad vyzval Tigera Woodsa, aby na protest politike klubu turnaj bojkotoval.