BRATISLAVA – Znalosť obyvateľov Slovenska o tom, koľko odvádzajú štátu na daniach a odvodoch do poistných fondov, je katastrofálna. Dane ostávajú mimo ich sféry záujmu aj napriek tomu, že celkové daňové zaťaženie na Slovensku sa od roku 1993 zvýšilo takmer o tretinu a zníženie jednej dane z príjmu bolo kompenzované zvýšením spotrebných daní. Na tie sú však Slováci najmenej citliví.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Združenie daňových poplatníkov Slovenska urobila agentúra MVK. „Prieskum len potvrdzuje, že štát si môže s voličmi robiť, čo len chce, a že tak aj koná: zvyšuje nepriame, spotrebné dane, ktorých platenie si občania neuvedomujú,“ tvrdí združenie.
Vedomosti Slovákov sú chabé nielen pri odhadovaní výšky zaplatených daní a odvodov, ale aj pri vymenúvaní, aké dane platia. Väčšina daňových poplatníkov si dokáže spomenúť na daň z pridanej hodnoty, oveľa menšie percento už vie uviesť daň z príjmov právnických osôb. Spotrebné dane, ktoré platíme prakticky každý deň, hovoria niečo len veľmi nízkemu percentu obyvateľstva.
Otázka daňového zaťaženia nie je pre nás jedinou, ktorú neovládame. Rovnako nejasno máme i v tom, na aký účel štát takto vybrané finančné zdroje používa. Veľká časť z nás však vie, že štát z ich peňazí financuje platy poslancov, ministrov a svoj byrokratický aparát.
Prieskum znalosti daňovej problematiky, prvý svojho druhu v krajinách strednej a východnej Európy, potvrdil nečitateľnosť súčasnej daňovej sústavy pre väčšinu ľudí. „Daňová sústava je rozdrobená, komplikovaná, umožňuje vyhýbať sa plateniu daní (najmä vo vyšších príjmových skupinách) a jej sociálna funkcia sa vytráca. Je doslova antisociálna,“ zdôrazňuje prieskum.
MICHAL NALEVANKO
Viac v článku:
Slováci vedia o svojich daniach katastrofálne málo