
Mike Weir je prvý Kanaďan a prvý ľavoruký golfista, ktorému sa na US Masters podarilo vyhrať: „Cítim sa tak dobre, že nenachádzam slová, aby som svoj stav opísal.“
Mal vtedy len 21 rokov. V rokoch 2001 a 2002 sa mu dokonca podarilo zvíťaziť v dvoch ročníkoch za sebou – to sa okrem neho zatiaľ podarilo len dvom golfistom na svete. Do tretice to Woodsovi nevyšlo. Začal príliš zle, po úvode bol až na 43. mieste. V treťom kole si pozíciu vylepšil a v nedeľňajšom finiši ešte útočil na predné miesta. Zázrak sa však nekonal. Zelené sako víťaza si tentoraz obliekol Kanaďan Mike Weir.
Mike Weir vyhral slávny turnaj US Masters v Auguste ako prvý Kanaďan a ako prvý ľavák vôbec. Po štyroch kolách sa delil o prvú pozíciu s domácim Lenom Mattiacem, o svojom víťazstve rozhodol v dodatočnom play off – a to hneď na prvej jamke.
Domáci favorit Tiger Woods mal tentoraz smolu. Svetová jednotka pokazila prvé dve kolá. V treťom si umiestnenie upravil, dostal sa na piate miesto, ale v záverečnom kole vybuchol opäť a skončil až pätnásty. „Bol to jeden z tých týždňov, keď sa mi nedarí vôbec nič,“ smutne skonštatoval Woods.
Víťazný Kanaďan zostal skromný: „Bola to tak trochu náhoda. Turnaj mal hektické tempo a svoju úlohu zohralo aj niekoľko vonkajších faktorov.“ Mal na mysli najmä rozmary počasia, pre ktoré sa muselo odložiť prvé kolo. Weira nevyrušili ani protesty bojovníčok za ženské práva, ktorým prekáža, že miestny golfový klub prijíma len mužov. „Nič som si z toho nerobil,“ rozprával Weir. „Bol som tu predsa na to, aby som hral golf.“
Mike Weir pôsobí v profesionálnom športe už desať rokov. Aj on začínal, ako väčšina detí v Kanade, s hokejom. Bol však nižší, na ľade zaostával, a preto to rýchlo vzdal. Za pukom sa však stále rád ponaháňa. Ešte v roku 1999 si zatrénoval s tímom Washington Capitals – vtedajší kapitán tímu Adam Oates je jeho dlhoročným kamarátom.
V trinástich rokoch cítil Mike ďalší handicap. S problémom, ktorý mu spôsobila jeho ľavorukosť, sa obrátil na veľkú golfovú hviezdu Jacka Nicklausa. Pýtal sa, či by nebolo lepšie presedlať na pravú ruku. Idol si našiel čas a chlapcovi odpísal! Neodradil ho, naopak, podporil. Ak mu vraj pohyby a údery nespôsobujú pocity neprirodzenosti, nemusí na svojom štýle nič meniť. Vyplatilo sa.
Za víťazstvo v Auguste získal Weir 1,2 milióna eur. Ešte viac ho teší to, že sa svojím triumfom aspoň trochu priblížil svojmu niekdajšiemu hokejovému vzoru – Waynovi Gretzkému. „Je to neuveriteľné. Podarilo sa mi to, o čom som roky sníval a na čom som dlho tvrdo makal,“ radoval sa Mike. „Cítim sa tak dobre, že nenachádzam slová, aby som svoj stav opísal.“
Hrali by lepšie, keby…?
To, že sa na čelných pozíciách turnajov profesionálov objavujú ľaváci len sporadicky, nedokážu objasniť ani odborníci. Ľaváci majú v mladosti často pocit outsiderov. K úderom totiž pristupujú pozične úplne inak ako Tiger Woods, Ernie Els či iné hviezdy – praváci. Preorientovať sa im však robí problémy.
Mike Weir urobil víťazstvom na tohtoročnom US Masters dieru do sveta. Odborníci však pokladajú za najlepšieho ľaváka v brandži Američana Phila Mickelsona. Na turnajoch Masters skončil trikrát tretí, hoci triumf mal už-už na dosah. V súčasnom golfovom rebríčku je na treťom mieste (Weir je na desiatom) a vraj by bol ešte lepší, keby hral pravou rukou. Jeho problém však spočíva v tom, že pravou rukou robí všetko – okrem golfu! „Aj otec hral kedysi golf,“ vysvetľuje Mickelson. „Keď som mal rok a pol, postavil si ma pred seba a podával mi palicu, akože si ideme zahrať. Schytil som ju do ľavej ruky a odvtedy mi ten zlozvyk zostal. Takže hrám ľavou.“
Grandslamový rebríček
Poradie najúspešnejších profesionálov histórie podľa počtu získaných grandslamových titulov na tzv. Major turnajoch – US Masters, British Open, US Open a PGA Championship:
18 Jack Nicklaus (USA)
11 Walter Hagen (USA)
9 Ben Hogan (USA)
Gary Player (JAR)
8 Tiger Woods (USA)
Tom Watson (USA)
7 Harry Wardon (USA)
Sam Snead (USA)
Bobby Jones (USA)
Gene Sarazen (USA)
Arnold Palmer (USA)
Supertrojka Masters
Zopakovať triumf v Auguste hneď v nasledujúcom roku sa doteraz podarilo len trom golfistom. Tiger Woods sa chcel tento rok pokúsiť o tretie víťazstvo v poradí. O výnimočný zápis do golfovej histórie a tretie zelené sako v poradí ho však pripravil Mike Weir.
Double na US Masters získali:
1965–1966
Jack Nicklaus (USA)
1989–1990
Nick Faldo (V. Británia)
2001–2002
Tiger Woods (USA)
Tiger Woods je dnes v golfe svetovou jednotkou. Do Augusty prišiel s predsavzatím dosiahnuť rekordné tretie víťazstvo za sebou. Tento raz však svoj deň nemal: „Bol to jeden z tých týždňov, keď sa mi nedarí vôbec nič.“