Paríž 18. apríla (TASR) - Kontroverzná aukcia surrealistických umeleckých diel zo zbierky francúzskeho básnika Andrého Bretona prekročila očakávaný zisk, keď vyniesla 46 miliónov eur. Desaťdňová aukcia sa skončila vo štvrtok v Paríži.
Majitelia aukčných spoločností CalmelsCohen a Drouot-Richelieu predpovedali, že počas desaťdňovej aukcie dosiahne predaj 5500 položiek surrealistického umenia 30 miliónov eur. Dnes však svoje predpovede korigovali, keď oznámili, že len za predaj samotných plátien - vrátane diel Magritta a Miróa - zaplatili zberatelia 26 miliónov eur. "Je to najväčší obrat, aký sme mali za 20 rokov v aukčnej sieni Drouot," uviedol hovorca aukčnej siene.
Proti predaju protestovali obdivovatelia surrealistického umenia. Uviedli, že Bretonova zbierka mala byť zachovaná v celku a obvinili francúzsky štát zo zanedbania ochrany kultúrneho dedičstva.
Štát pritom pristúpil na kúpu niektorých z najdrahších položiek zbierky, na čo vynaložil 12 milión eur. Zakúpil diela pre 33 múzeí po celom Francúzsku. Medzi nimi je aj maľba Jeana Arpa pod názvom Žena zakúpená za 2,8 milióna eur, čo je dosiaľ najväčšia suma za dielo tohto umelca, ako aj Bretonov rukopis Arcane 17 za 848.072 eur.
Keď sa do aukcie pridali fotografie, primitívne umenie, rukopisy a známe umelecké predmety, celkový príjem predaja dosiahol sumu 46 miliónov eur, vrátane nákladov. Najdrahšiu knihu aukcie, vydanie Bretonovej knihy Čo je surrealizmus z roku 1934 predali za 276.021 eur a fotografiu Hansa Bellmera z roku 1936 pod názvom Bábika predali za 215.498 eur.
Spomedzi diel primitívneho umenia predali drevenú sošku pod názvom Uli pochádzajúcu z Papuy Novej Guiney za 1,24 milióna eur.
Dnes viac ako 70-ročná Bretonova dcéra Aude sa rozhodla dať zbierku do dražby po tom, čo opakovane neúspešne žiadala o pomoc na založenie nadácie, pretože sama už nemohla dedičstvo spravovať.