podpísali zmluvy o pristúpení desiatich nových členov. "Malá Európa" sa vzápätí ukázala ako priveľká, kde ani štátnici nepoznajú jeden druhého. Rozhodnutie prezidentov pristupujúcich štátov pridať sa v poslednej chvíli k premiérom a ministrom zahraničných vecí zjavne vykoľajilo grécke predsedníctvo.
Až trikrát sa pomýlil grécky premiér Simitis, keď uvádzal na tlačovej besede svojich budúcich partnerov. Najskôr ho musel opraviť český prezident Václav Klaus, ktorý odmietol byť premiérom Ladislavom Špidlom. Proti osloveniu "predseda poľskej vlády Leszek Miller" sa ohradil aj Alexander Kwasniewski. Do ticha ale napokon zanikol povzdych slovenského prezidenta po tom, ako bol zamenený za premiéra Mikuláša Dzurindu. Kostas Simitis zachraňoval situáciu poďakovaním "prezidentovi Schusterovi", ani to ale nepresvedčilo tlačové oddelenie. V zázname z tlačovej besedy "jedenástky" už boli hlavy štátov sami za seba, len premiér Dzurinda odmietal uvoľniť miesto Rudolfovi Schusterovi. Výmena sa podarila až po úvodom slove - poďakovanie patrilo už prezidentovi.
Atény boli prekvapením aj pre novinárov. Na rozdiel od doterajších stretnutí európskych lídrov nemohli nahrávať ani filmovať ich posolstvá občanom. Všetky práva mala vyhradené European Broadcasting Union (EBU), združujúca prevažne verejnoprávne elektronické médiá 49 krajín. Výnimkou boli stretnutia s "národnými" médiami a iniciatívne zastavenia politikov cestou medzi ďalšími štátnickými povinnosťami.