
V historických priestoroch Attalovej galérie mal za Slovenskú republiku krátky prejav prezident Rudolf Schuster. FOTO TASR - PAVEL NEUBAUER
ných vecí.
Keď sa však v nedeľu nečakane rozhodol cestovať do Atén český prezident Václav Klaus, v pondelok večer po návrate z USA sa rozhodol pridať i Rudolf Schuster.
Najväčšie problémy narobil slovenský prezident strážcom protokolu, ktorí na poslednú chvíľu museli meniť všetky dokumenty. Stihli to, v stredu ráno na všetkých materiáloch v aténskom tlačovom stredisku figurovali medzi podpisujúcimi za Slovensko prezident a premiér.
Krajiny si zástupcov na podpis vyberali rôzne. Za Maďarsko podpisoval premiér Medgyessy a minister zahraničných vecí Kovács, za Českú republiku prezident Klaus a premiér Špidla. Aj za rečníckym pultom sa striedali prezidenti a premiéri.
Ostatní štátnici počúvali so slúchadlami na ušiach a po každom podpise zdvorilo zatlieskali. Niektorých kombinácia vzletných prejavov a jarného aténskeho slnka unavila, po pol hodine už kamery zachytili zopár zavretých očí a padajúcich hláv.
Attalovo stĺporadie, kde sa ceremónia konala, je jednou z najlepšie zrekonštruovaných starovekých pamiatok v Aténach. Stojí na starobylej aténskej Agore, mieste, kde sa zrodila demokracia, právo každého slobodného občana vyjadriť sa k riadeniu štátu a verejným záležitostiam.
Na Agore kládol svojim poslucháčom otázky Sokrates, o niekoľko storočí neskôr tu kázal apoštol Pavol. Stĺporadie dal postaviť v 2. storočí pred Kristom kráľ Pergamonu Attalos II. V roku 267 po Kristovi bolo úplne zničené pri vpáde barbarov. V 19. storočí sa začalo s vykopávkami, do súčasnej krásy ho zreštaurovali v päťdesiatych rokoch.
Viacerí štátnici si v prejavoch všimli symboliku miesta, kde sa slávnosť konala. Spomínali kolísku európskej civilizácie, európske dedičstvo antiky a kresťanstva, všeobecne platné hodnoty.
„Už grécky boh Zeus podľahol šarmu Európy, Poseidonovej vnučky, a zosobášil sa s ňou. My teraz tu pod Akropolou uzatvárame zväzok s Európskou úniou,“ pridal mytologickú paralelu prezident Rudolf Schuster.
Až po skončení formálnej časti, keď prezidenti a premiéri odišli pózovať na „rodinnú fotografiu“, pripojili svoje podpisy k zmluve aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan a hlavný vyjednávač Ján Figeľ. (mar)