
Lídri európskych krajín slávnostne zapózovali pre fotku do rodinného albumu a vyjadrili tak nádej, že sa im podarí prekonať napätie, ktoré medzi nimi vzniklo pre krízu v Iraku. FOTO - REUTERS
ATÉNY – Slovenská republika včera podpísala zmluvu o pristúpení k Európskej únii. Ide o základný dokument, ktorý upravuje budúce fungovanie krajiny v zjednotenej Európe.
„Česká republika, Estónska republika, Cyperská republika, Lotyšská republika, Litovská republika, Maďarská republika, Republika Malta, Poľská republika, Republika Slovinsko a Slovenská republika sa stávajú členmi Európskej únie a zmluvnými stranami zmlúv, na ktorých je únia založená,“ píše sa stručne v dokumente, ktorý slávnostne podpísali predstavitelia 25 štátov.
„Únia predstavuje naše spoločné odhodlanie ukončiť storočia konfliktov a prekonať niekdajšie rozdelenie nášho kontinentu,“ píše sa v deklarácii, ktorú pri príležitosti podpisu vydali predstavitelia pätnástich členských a desiatich pristupujúcich krajín.
Česť podpísať zmluvu na historickom mieste v Attalovom stĺporadí na aténskej Agore pripadla za Slovensko prezidentovi Schusterovi a premiérovi Dzurindovi. Prejav predniesol Schuster a poďakoval všetkým, ktorí sa zaslúžili o úspešné zavŕšenie vyjednávaní, menovite spomenul komisára Verheugena.
Zmluva s úniou má okolo 5000 strán, podpisoval sa teda len tzv. podpisový protokol, ktorý sa k nej pripojí. Odložená bude v archívoch talianskej vlády, kde sa uchovávajú základné dokumenty únie.
„Toto je historický deň,“ povedal grécky premiér Kostas Simitis. „Zároveň si však uvedomujeme, že história sa nekončí. Je len na nás, či pokračovanie bude históriou mieru, tvorivosti, spolupráce a solidarity. To je to, čo chceme od Európskej únie.“
Aby sa Slovensko mohlo stať členom únie 1. mája 2004, musia zmluvu schváliť parlamenty všetkých 15 členských krajín. „Chcel by som apelovať na národné parlamenty, aby pri ratifikácii zmluvy rešpektovali termíny, ktoré boli dohodnuté,“ povedal predseda Európskeho parlamentu Pat Cox. Pristupujúce krajiny schvaľujú zmluvu aj referendami. Maďarsko, Slovinsko a Malta už povedali áno, ostatné sa vyjadria do konca roka.
Európska únia bude už o rok domovom pre 450 miliónov ľudí, hovoriacich dvadsiatimi jazykmi.