Pre rozpory medzi členskými štátmi sa pôvodne s prijatím stanoviska ani s rokovaním o Iraku nerátalo. Diskusiu si vyžiadal rýchly postup spojeneckých vojsk a zmena situácie po páde Saddáma Husajna.
„V Kodani pred niekoľkými týždňami sme stáli pod nápismi s heslom One Europe. Doslova v našich rukách sme cítili túto novú, jednu Európu. Dovolili sme, aby nám kríza v Iraku pocit tejto jednoty vzala. Musíme sa pokúsiť ho opäť nájsť,“ povedal predseda Európskeho parlamentu Pat Cox.
Vypracovanie návrhu spoločného stanoviska umožnilo podľa diplomatických zdrojov zmiernenie napätia medzi Veľkou Britániou a Nemeckom po stretnutí ich lídrov v nemeckom Hannoveri. Tony Blair a Gerhard Schröder sa na ňom zhodli, že OSN by mala zohrávať dôležitú úlohu pri obnove Iraku.
Na summite v Aténach je aj generálny tajomník OSN Kofi Annan. Stretol sa s britským premiérom Blairom, ktorý trochu korigoval svoje pôvodné názory na úlohu OSN v Iraku. Pripustil, že by nemala byť obmedzená len na humanitárne otázky tak, ako to presadzuje Washington. Blairovo vyjadrenie súvisí s jeho snahou dosiahnuť jednotu európskych lídrov a upraviť euro-atlantické väzby. (mik, reuters)