V marci minulého roku nemecký kancelár Gerhard Schröder nešetril na adresu Poľska slovami chvály. „Dvojstranné vzťahy sú vo vynikajúcom stave,“ povedal poľskému prezidentovi Aleksandrovi Kwasniewskému a označil ho za starého dobrého priateľa. Po roku vyzerá všetko inak. Medzi Poľsko a Nemecko sa dostal Irak.
O ochladení vzájomných vzťahov oficiálne nehovorí nikto, isté je, že obaja partneri sa ocitli na opačných stranách barikády. Poľská vláda i prezident sa jednoznačne postavili na stranu Spojených štátov a pridali sa k listu ôsmich.
Podľa vedúceho Nadácie Štefana Bátoryho A. Smolara vláda zanedbala svojím proamerickým postojom dôležitých európskych partnerov - Nemcov a Francúzov.
Ani Irak by však nemal Poľsku sťažiť vstup do Európskej únie. „Postoj k vojne v Iraku by nemal negatívne ovplyvniť našu spoluprácu v rámci EÚ, a najmä proces ratifikácie vo Francúzsku a Nemecku,“ povedal pre SME Rafał Morawiec z Poľského inštitútu medzinárodných vecí a pripomenul telefonický rozhovor kancelára Schrödera s poľským premiérom Leszkom Millerom. Obaja politici sa tesne pred začiatkom vojny ubezpečili, že udalosti na Blízkom východe nebudú mať vplyv na historický proces rozšírenia.
„Netreba sa obávať, že k ratifikácii nedôjde, aj keď na našu adresu si možno vypočujeme zopár trpkých slov,“ dodáva Morawiec.
K vzájomnej dôvere nepridalo ani utvorenie osi Berlín - Paríž - Moskva, ktorá u Poliakov vyvoláva nepríjemné spomienky. „To by mohli využiť odporcovia vstupu Poľska do EÚ ako argument proti začleneniu. Môžu presviedčať spoluobčanov, že budeme odkázaní na dobrú vôľu západoeurópskych priaznivcov Moskvy,“ vysvetľuje Morawic.
Eliminovať obavy Poliakov pred osou Paríž - Berlín - Moskva sa usilovala Angela Merkelová, predsedníčka nemeckých opozičných kresťanských demokratov (CDU), ktorá koncom marca navštívila Varšavu: „Nikdy nemôže vzniknúť os Nemecko Francúzsko - Rusko namierená proti Poľsku.“
Vojna sa chýli ku koncu a okrem Iraku bude potrebné začať obnovovať aj škody napáchané na diplomatickom poli. Referendum o vstupe do Európskej únie sa nezadržateľne blíži a euroskeptikov je v Poľsku viac ako dosť.
Poľsko podporilo Ameriku príliš rýchlo
O poľsko-nemeckých vzťahoch a Iraku sme sa rozprávali s ANNOU WOLFFOVOU-POWESKOU, riaditeľkou Vedecko-výskumného západného inštitútu v Poznani.
Saddámovi sa podarilo rozdeliť svet i členov Európskej únie. Akú podobu bude mať rozšírená únia?
„To je, žiaľ, dôsledok tejto vojny. Rozdelila hlavne starých členov únie. Rozdielne názory sa prejavovali už skôr, napríklad v otázkach politiky poľnohospodárstva. Iba nedávno sa v EÚ začalo diskutovať o problémoch bezpečnosti. Doteraz to však boli len diskusie. Irak je prvou skúškou a ukazuje sa, že táto skúška nebola úspešná. Neexistuje jednotný postoj v otázkach bezpečnosti a krok mladých demokracií, myslím tým list ôsmich, to ešte väčšmi prehĺbil.“
Poškodil list ôsmich poľsko-nemecké vzťahy?
„Nemeckí politici dosť kriticky hodnotili postoj Poľska. Niet sa čo čudovať, lebo Poľsko dlho vnímalo Nemecko ako najväčšieho advokáta svojich záujmov v EÚ a v momente, keď stojí pred dverami únie, ukazuje inú tvár. Hoci podpora Ameriky nie je namierená proti únii ani proti Nemcom. Poliaci dnes trošku pripomínajú baletku na špagáte. Chceme aj spojenie s Amerikou, aj s Európou. A to je správne, takéto spojenie potrebujeme, inak by Európa prehrala. Keď sa obzrieme do histórie Poľska, všimneme si, že vždy sme hľadali priateľov ďaleko od našich hraníc. Možno sa ozval starý syndróm. Poľsko je medzi Ruskom a Nemeckom - oba štáty majú iný názor ako Poľsko. Na druhej strane si myslím, že Poľsko tento krok nie veľmi premyslelo. Rozhodnutie bolo príliš rýchle.“
(mw)
Autor: MALGORZATA WOJCIESZYNSKAMIRIAM ZSILLEOVÁ