
Abú Abbás na archívnej fotografii z roku 1996. Vtedy navštívil pásmo Gazy. FOTO- REUTERS
Vo Washingtone zavládlo nadšenie. Po tom, čo sa Američanom nepodarilo nájsť dôkazy, že Irak má zbrane hromadného ničenia, majú dôkaz, že Saddám podporoval terorizmus. V pondelok špeciálne jednotky v Bagdade zadržali prominentného palestínskeho teroristu Abú Abbása. Nepodarilo sa mu ujsť do Sýrie.
Únos lode Achille Lauro
Abbás je šéfom organizácie Front pre oslobodenie Palestíny a organizátor únosu talianskej výletnej lode Achille Lauro v októbri roku 1985.
Štyria palestínski militanti uniesli loď s vyše štyristo pasažiermi a za ich oslobodenie požadovali prepustenie 50 Palestínčanov z izraelských väzníc. 51-hodinové peklo, počas ktorého sa teroristi vyhrážali zabitím všetkých Židov, Američanov a Britov, streľali do stien, odisťovali granáty a celú loď obložili bombami, sa skončilo v egyptskom prístave Port Said.
Tam sa teroristom podarilo vyjednať slobodný odchod z lode. Nastúpili na lietadlo, v ktorom sedel aj Abú Abbas, a smerovali do Tuniska. Lietadlo však obkľúčili americké stíhačky a pilota prinútili pristáť na Sicílii. Mužov zatkla a odsúdila talianska polícia.
Abbásovi sa však spravodlivosti podarilo uniknúť. Talianska justícia ho najprv pre nedostatok dôkazov oslobodila, neskôr na nátlak Američanov v neprítonmosti odsúdila na päť doživotných trestov. To už však Abbás v Taliansku nebol.
Ten invalid musí zomrieť
Na palube Achille Lauro počas únosu zomrel americký Žid Leon Klinghoffer. Teroristi 69-ročného muža na invalidnom vozíku pred jeho ženou Marilyn strelili zblízka do hrude a hodili do mora.
Abbás, ktorý neskôr vyjadril nad týmto činom ľútosť, ale nikdy sa nepriznal k zodpovednosti, to v roku 1998 pre Boston Globe komentoval: „Ten invalid robil problémy. Provokoval ostatných pasažierov. Tak sa rozhodlo, že zomrie.“
Únos talianskej lode, nebol ani zďaleka jediným teroristickým činom, ktorý zorganizoval Abbás. Jeho organizácia sa podieľala na zabití viacerých izraelských civilistov. Abbás je známy kreativitou pri vymýšľaní spôsobov, ako vniknúť do Izraela, jeho ľudia sa tam chceli dostať pomocou balónov či na gumenných člnoch.
Saddámov terorista – dôchodca
Zatknutie Abbása, o ktorého vydanie už požiadalo Taliansko, je pre Američanov veľkou satisfakciou. Po objavení palestínskych výcvikových táborov a palestínskych dobrovoľníkov v Iraku je to ďalší dôkaz, že Saddám sponzoroval terorizmus.
Abú Abbás sa s prestávkami v Iraku ukrýval 17 rokov. V posledných rokoch sa do terorizmu nezapájal a spolu s Abú Nidalom si užíval v lepšej bagdadskej štvrti pre bývalých teroristov pod Saddámovou ochranou.
Nidal však v lete za záhadných okolností zomrel - hovorilo sa o samovražde, takmer všetci sú však presvedčení, že išlo o Saddámom objednanú vraždu. Keď začínalo byť zrejmé, že konfrontácii s Američanmi sa nevyhne, začal sa zbavovať ľudí, ktorí by ho mohli skompromitovať. Abbás vlastne nedopadol až tak zle.
Oslo z neho urobilo mierotvorcu
Okamžite po oznámení, že je v amerických rukách, ozvala sa palestínska samospráva a žiadala jeho prepustenie. Podľa nej sa na jeho činy do roku 1993 vzťahuje amnestia. Hovoria to dohody z Oslo a s nevôľou to musel konštatovať aj Izraelský najvyšší súd.
Izraelčania niekoľkokrát povolili Abú Abbásovi ako oficiálnemu palestínskemu predstaviteľovi vstup do pásma Gazy.
V januári dokonca v Egypte rokoval s ostatnými palestínskymi frakciami o mieri s Izraelom. Dištancoval sa aj od islamistov typu bin Ládin a odsúdil útoky z 11.septembra.
Zatknutie Abbása je veľmi nepríjemné aj pre Arafata. Izraelské zdroje uvádzajú, že Abbásov Front pre oslobodenie Palestíny dostával podporu nielen od Saddáma, ale aj Arafata.