
Minister informácií v čase najväčšej slávy. FOTO – TASR/EPA
O Sahháfovej smrti informovala v utorok izraelská rozhlasová stanica Kol Israel. Odvolala sa pritom na iránsku tlač vychádzajúcu v arabčine.
Podľa britského týždenníka Economist si minister svojimi „rozprávkovými“ výrokmi vyslúžil na medzinárodnom poli prezývku bagdadská Šeherezáda. Jeho pamätné tlačové konferencie sledovali televízni diváci po celom svete a boli takmer jediným dôkazom, že iracký režim ešte existuje.
Podobnú úlohu hral počas vojny v Afganistane pred vyše rokom jednooký veľvyslanec Talibanu v Pakistane Abdas Salám Zajíf.
Sahháf si získal aj mnoho priaznivcov. Niekoľko nadšencov dokonca utvorilo satiricko-ironickú internetovú stránku s názvom Milujeme irackého ministra informácií, na ktorej sa to jeho výrokmi len tak hemží.
„Všetkých pozabíjame,“ vyhrážal sa spojencom pred mesiacom, krátko po začatí vojny. Alebo: „Buďte si istí, že Bagdad je bezpečný, chránime ho,“ ubezpečoval Iračanov v čase, keď sa už spojeneckí vojaci približovali k mestu.
No najpamätnejší bude 7. apríl. Kým americké tanky postupovali Bagdadom, on stál pokojne na streche hotela Palestine v centre mesta len niekoľko sto metrov od nich a novinárov presviedčal, že nijakí Američania v meste nie sú. „Neopakujte klamstvá klamárov,“ hlásil so širokým úsmevom.
Krátko nato minister zmizol.
Dodnes o ňom nie je potvrdená žiadna správa. Ani to, či skutočne dobrovoľne zišiel z tohto sveta. Mnohí arabskí televízni diváci vraj dúfajú, že sa znovu objaví a bude mať vlastnú talkshow v katarskej al-Džazíre.
Zvestiam o jeho smrti neverí ani jeho syn Usáma, ktorý pracuje v írskom Dubline ako lekár. V rozhovore pre britský denník Daily Telegraph o ňom povedal: „Vie, že je zodpovedný za svoje vlastné rozhodnutia, ale ako otec je dobrým mužom. Keď príde domov a vyzlečie uniformu, o jeho robote už nehovoríme.“
(mm, tasr)