
Bankové lúpeže sú na dennom poriadku i v Bagdade. Po nich nasledujú bitky o ulúpené vrecia peňazí.
FOTO - REUTERS
lokálne nepokoje, ktoré sa z najrôznejších príčin objavujú po celej krajine.
Franksovu úlohu potvrdil aj americký prezident George Bush. „Vojna sa skončí, keď to povie Franks,“ povedal. Generál včera pricestoval do Bagdadu. Pozorovatelia predpokladajú, že posledné vojnové vyhlásenie urobí práve tam. Už predtým sa totiž vyjadril, že keď sa vojna naozaj skončí, navštívi poľných veliteľov svojich jednotiek v irackej metropole.
Spojenci sú však pri hodnotení situácie stále opatrní. Americký prezident síce v utorok večer ubezpečil, že víťazstvo koaličných síl v Iraku je isté, zároveň však poznamenal, že zatiaľ toto víťazstvo nie je úplné.
Potvrdili to aj včerajšie udalosti v severoirackom Mosule, kde po prestrelke medzi príslušníkmi námornej pechoty a davom protestujúcim proti ich prítomnosti v meste zomrelo sedem ľudí a mnohí sa zranili. Podľa generála americkej armády Vincenta Brooksa vojaci reagovali na streľbu demonštrantov. Zranenia si v tomto meste vyžiadali aj zrážky medzi miestnymi policajtmi a skupinami snažiacimi sa vyrabovať pobočku banky. Podobný incident mesto zažilo v utorok.
K nepokojom došlo aj v juhoirackom meste Kút. Stovky Iračanov tam v utorok večer zabránili príslušníkom americkej námornej pechoty vstúpiť na radnicu, kde sa chceli zísť s radikálnym protiamerickým šíitskym duchovným. Ten podľa agentúry AP vyhlásil, že prevzal nad radnicou kontrolu. Skupina asi 20 amerických vojakov po konfrontácii s približne 1200 Iračanmi nakoniec pokus o preniknutie do budovy vzdala.
Koaličné sily v Iraku pokračujú v menších vojenských akciách. Včera napríklad bombardovali základne Ľudových modžahedov (MKO), hlavnej iránskej opozičnej organizácie v zahraničí. Oznámil to predseda zboru náčelníkov štábov Armády Spojených štátov Richard Myers s tým, že útoky budú pokračovať.
(čtk, mm)