
Stovky hongkonských klenotníkov a hodinárov demonštrovali proti opatreniu Švajčiarska, ktoré im zakázalo vystavovať ich výrobky v Zürichu a Bazileji v obave zo šírenia SARS. FOTO - REUTERS
PEKING - Záhada vírusu SARS je vyriešená. Testy vedcov z univerzity Erasmum v Holandsku včera potvrdili, že vírus, ktorý spôsobuje ťažký akútny syndróm dýchacích ciest, je mutantom obyčajného chrípkového vírusu. Holanďania tak zrejme vyhrali preteky 13 laboratórií v desiatich krajinách, ktoré sa týždne snažia objaviť pôvodcu SARS.
Nová forma je však natoľko odolná, že dokázala doteraz na celom svete zabiť najmenej 150 ľudí. Rozlúštenie pôvodu zabíjajúcej chrípky vedcom umožní sústrediť sa na vyvinutie lieku.
„Letiskový vírus“ SARS postihol vyše 3000 ľudí v 20 krajinách sveta. Najviac obetí si ešte stále vyberá v Číne, odkiaľ sa zrejme cez paluby medzinárodných lietadiel rozšíril do sveta.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) včera oznámila, že Čína zatajovala prípady infikovania vírusom SARS z radov vojakov aj obyvateľov Pekingu. Skutočne tam boli prípady SARS, a tieto prípady neboli zahrnuté do hlásenia,“ povedal nemecký virológ Wolfgang Preiser. „Armáda má totiž svoj vlastný systém hlásenia, ktorý nesúvisí s mestským,“ vyhlásil Preiser na tlačovej konferencii.
V pekinských nemocniciach je teraz asi tisíc ľudí, u ktorých sa vyskytlo podozrenie na SARS.
Podľa agentúry Nová Čína čínski vedci pripravili test na rýchle diagnostikovanie SARS.
Podobne ako test, ktorý vyvinuli v Nemecku, diagnostický systém čínskeho lekárskeho inštitútu umožňuje diagnózu do dvoch hodín s deväťdesiatpäťpercentnou presnosťou.
Pri vyšetrovaní v Pekingu inšpektori WHO zistili, že sa tam nachádza 100 až 200 civilných prípadov, namiesto 37, ktoré čínske úrady doteraz priznávali. Svetová organizácia už dlho kritizuje čínske vedenie, že zatajovalo informácie, keď sa choroba v novembri začala šíriť. (čtk, zo)