
Celá Severná Kórea tento týždeň oslavovala nedožité narodeniny Kim Ir-sena, „večného prezidenta“. FOTO - REUTERS
Po mesiacoch provokácií a obnovovania jadrových programov komunistická Kórea pristúpila na americké podmienkySeverná Kórea pristala na americké podmienky a bude rokovať s Washingtonom o svojom podozrivom jadrovom programe. Začne sa na budúci týždeň v Pekingu. Rozhovory o jadrovom programe nebudú dvojstranné, čo doteraz Pchjongjang bezpodmienečne požadoval. Zúčastní sa na nich aj Čína, severokórejská spojka so svetom.
Je to nádejný signál, ale analytici upozorňujú, že Severokórejčania sú nevyspytateľní. Už veľakrát zmenili stratégiu zo dňa na deň. Severná Kórea má obrovskú armádu, rozbieha podľa CIA jadrový program, ktorý by ročne mohol vyrobiť urán na dve jadrové hlavice.
Od októbra, keď americký vyslanec James Kelly zaskočenému severokórejskému partnerovi povedal, že KĽDR rozbehla tajne jadrový program, a ten to priznal, je tu vážna kríza. Kórea to poprela, ale potom čo zastavili Američania dodávky vykurovacích olejov, v decembri spustili reaktory v jadrovej elektrárni Jongbjon.
Najnovší severokórejský ústupok zrejme súvisí s rýchlym víťazstvom Spojených štátov v Iraku - severokórejský vodca Kim Čong-il síce minulý týždeň povedal, že krajina je pripravená bojovať, vzápätí jeho diplomati ohlásili, že sú pripravení s Američanmi rokovať.
Rovnako dôležité bolo aj rozhodnutie Číny viac sa venovať severokórejskej otázke. Bez ázijskej veľmoci sa Američania v jednom z najzabudnutejších kútov sveta nezaobídu. A Kórejčania sú problém aj pre Čínu, i keď očakávania Pekingu a Washingtonu sa zásadne odlišujú.
Čína tvrdohlavé odmietanie Pchjongjangu pristúpiť k viacstranným rokovaniam (komunistom veľmi záleží na tom, aby s Američanmi rokovali ako rovný s rovným) zlomila pragmaticky. Na krátko minulý mesiac zastavila dodávky ropy do KĽDR, oficiálne pre technické problémy. Bolo to však jasné varovanie. Číňanom sa totiž nepodarilo presvedčiť Colina Powella na februárovej návšteve Pekingu o dvojstranných rokovaniach a pochopili, že sa musí ísť skôr podľa amerického scenára ako severokórejského.
Za dverami rokovacej miestnosti zatiaľ zostáva Južná Kórea, Japonsko a Rusko. Američania pôvodne nechceli rokovať bez svojich ázijských spojencov. Účasť Číny je kompromisom - ostatné krajiny budú denne informované o priebehu rokovaní a môžu sa dostať k stolu neskôr.
Otázkou je, čo sa dá od rokovaní očakávať. Kórea za zastavenie jadrového programu bude pýtať veľa, rovnako ako to robila v deväťdesiatych rokoch, uviedli pre The New York Times diplomati z Bieleho domu. Dodávky ropy, potravín, či finančná pomoc však znamená, že Američania pomáhajú Kim Čong-ilovmu režim.
Túto dilemu podľa predstaviteľov Bieleho domu nebudú možno v najbližšom čase musieť napokon v Bielom dome riešiť. Ak by sa totiž Pchjongjang vzdal jadrového programu, nemal by už s čím celý svet vydierať.
MAREK CHORVATOVIČ
Je tu nové slovo – songun
Znalci bohatého severokórejského oficiálneho jazyka si musia slovník obohatiť o nové slovo „songun“. Znamená uprednostňovať vojsko. Len jedno slovo doteraz prekladali nezmenené. „Ču-čche“ - označuje ideológiu sebestačnosti zakladateľa štátu Kim Ir-sena. „Songun“ je nové slovo a pravidelne sa objavuje v anglickej sekcii štátnej tlačovej agentúry KCNA.
„To, že tento termín začali používať v angličtine ako podstatné meno, naznačuje, že mu prikladajú väčší význam,“ myslia si juhokórejskí analytici. „Songun znamená považovať armádu a vojenstvo za najdôležitejšie štátne záležitosti a posilňovanie hlavnej sily revolúcie a propagácie štátnej obrany a socialistického budovania ako celku, pričom hlavnou zložkou je ľudová armáda,“ vysvetlila KCNA, ako si treba vykladať toto slovo. (reuters, vil)