Stavebný úrad môže v určitých prípadoch rozhodnúť, že potrebujete stavebné povolenie, aj keď ho podľa zákona nemusíte mať. Vtedy si ho budete musieť vybaviť (doložiť ďalšie dokumenty).
Kedy začať s úpravami?
Stavebné úpravy môžete na základe ohlásenia začať potom, ako vám stavebný úrad oznámi, že nemá proti nim námietky.
Udržiavacie práce môžete začať ihneď (pokiaľ stavebný úrad neurčí inak).
Kedy sa nevyžaduje ohlásenie ani povolenie
1. Pri udržiavacích prácach (opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa).
2. Pri opravách a výmene nepodstatných stavebných konštrukcií, pri výmene sanity, podlahy (nezabúdať na zvukovú izoláciu), dverí, okien (pokiaľ ostávajú v takých istých členeniach a farbe), pri výmene obkladov stien, umakartového jadra, dlažby, komínov, schodiskových zábradlí.
3. Pri údržbe a opravách technického či energetického vybavenia stavby, ako aj výmene jeho súčastí – nesmie sa tým však zmeniť vplyv stavby na okolie a životného prostredie. Ide napríklad o výmenu klimatizácie, výťahu, kotlov, vnútorných rozvodov.
4. Pri výmene zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň.
5. Pri maliarskych a natieračských prácach.
(V prípade pochybností sa obráťte na stavebný úrad.)
Kedy treba stavebné práce ohlásiť
1. Pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. (Ide najmä o drobné stavby pri rodinných domoch, oplotenie domu či prípojky stavieb na verejné siete akanalizáciu.)
2. Pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti. (Búranie a stavanie nenosných priečok – posudok statika, zasklievanie lodžií.)
3. Pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou.
Pri ohlásení o stavebných úpravách a udržiavacích prácach je potrebné:
1. meno, priezvisko, adresa stavebníka,
2. údaj o tom, na ktorej stavbe sa majú úpravy alebo práce uskutočniť,
3. rozsah a účel úprav a prác a ich jednoduchý technický opis,
4. doklad preukazujúci vlastnícke alebo iné právo k stavbe; možno ho nahradiť čestným vyhlásením,
5. písomná dohoda s vlastníkom stavby, ak úpravu alebo udržiavacie práce bude uskutočňovať nájomca,
6. stanovisko orgánu štátnej pamiatkovej starostlivosti, ak ide o stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou, alebo ide o stavbu, ktorá sa nachádza v pamiatkovo chránenom území.
Všetky stavebné úpravy, pri ktorých ide o zásah do statickej konštrukcie, vyžadujú stavebné povolenie! Napr. vŕtanie otvoru do nosnej steny, zväčšovanie otvoru v nosnej stene, presúvanie nosnej priečky. (sr)
Prerábajúci načierno môžu spôsobiť veľké škody
Mnohí ľudia, ktorí si odkúpili byty do osobného vlastníctva, si myslia, že za dverami bytu si môžu robiť čo chcú. „Veľa ľudí robí stavebné úpravy načierno,“ hovorí Ing. arch. Alena Briganová z oddelenia územného plánovania a dopravy Miestnej časti Petržalka – najväčšieho panelového sídliska na Slovensku.
Na úrade prešetrujú najmä podnety od susedov. „Ak zistíme, že stavebník nám neohlásil stavebné úpravy, dáme mu pokutu. Zatiaľ nás všetci do bytov vpustili, priznali svoju chybu a pokuty zaplatili. Neboli vysoké, lebo nešlo o veľké stavebné úpravy,“ hovorí Briganová.
Podľa jej skúseností ohlasujú rekonštrukciu bytov najmä seriózni ľudia a ľudia, ktorí si vybavujú na rekonštrukciu bytu stavebný alebo hypotekárny úver. Potrebujú totiž doložiť, na čo peniaze použijú. „A je to dobre. Ak sa ich náhodou sused opýta, čo v byte búrajú, aspoň mu môžu povedať: Viete čo, vymieňame to a to, stavebný úrad nám dal povolenie, resp. napísal, že ho nepotrebujeme,“ hovorí Briganová.
Žiadostiam sa v Petržalke snažia vyhovieť do 30 dní, ak ide o jednoduché stavebné úpravy aj skôr. (sr)