
FOTO - REUTERS
TORONTO, HONGKONG, RÍM - Vírus akútneho syndrómu dýchacích ciest (SARS) postihol 31 príslušníkov náboženskej komunity v kanadskom Toronte, ktorí sa zúčastnili 1. apríla na pohrebe jednej z obetí novej choroby. Podľa hlavnej hygieničky Toronta Sheely Basrurovej je desať prípadov pravdepodobných a u 19 ďalších pacientov ide o podozrenie. Zvyšní dvaja pacienti sú lekári.
Ide o medzinárodnú katolícku sektu Bukas-Loob Sa Diyos Covenant, napísala agentúra AFP. Asi 500 ich členov umiestnenili do povinnej karantény.
V Kanade je teraz 287 pravdepodobných prípadov SARS, teda najviac mimo Ázie, odkiaľ sa choroba šíri. V Kanade na ňu zomrelo 13 ľudí. Väčšina prípadov je práve z Toronta. V Hongkongu zomrelo za uplynulých 24 hodín na infekčnú chorobu SARS ďalších deväť osôb, čo je najväčší počet pacientov, ktorí tejto chorobe v Hongkongu podľahli za jediný deň. Oznámili to včera miestne úrady s tým, že sa tam za posledný deň SARS nakazilo 42 ľudí.
Lekári v Neapole naplánovali včera pitvu 56-ročného muža, ktorý podľahol akútnym respiračným ťažkostiam, keď sa vrátil z Thajska. V Taliansku to vyvolalo obavy, že ide o prvú obeť akútneho respiračného syndrómu (SARS).
Hoci v Taliansku doteraz zaznamenali len tri podozrivé prípady SARS, v krajine sa začala šíriť panika. Rodičia v severotalianskom mestečku neďaleko Pavie napríklad včera zavolali svoje deti zo školy domov, keď zistili, že jeden ich spolužiak je z Číny. Minulý týždeň školy na juhu krajiny odmietli zapísať žiakov z Ázie pre obavy, že by mohli byť prenášačmi vírusu SARS.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nebezpečenstvo nákazy pľúcnej choroby SARS podľa domnienky môže postupne klesať. „Existujú náznaky, že účinky vírusu sa s každým prenosom z človeka na človeka oslabujú,“ zverejnil frankfurtský virológ Wolfgang Preiser v rozhovore pre včerajšie vydanie novín Frankfurter Rundschau. Ešte vždy sa však nepodarilo objasniť, čo presne hrá pri šírení nákazy úlohu.
(čtk, tasr)