Hoci v uliciach irackých miest ešte počuť streľbu a spojeneckí vojaci majú plné ruky práce, pre finančníkov sa už vojna definitívne skončila. Obchodníci s akciami, komoditami a peniazmi si začali znova všímať zisky firiem, makroekonomické ukazovatele krajín či vyhlásenia ekonomických autorít.
Zmena orientácie svetu peňazí viditeľne prospela. Po týždňoch vojnovej neistoty prišla vlna dobrých korporátnych správ. Firmám sa darí, ich zisky rastú a burzy zachvátila býčia nálada. „Investori sa stávajú optimistickými,“ hovorí Matthias Fankhauser, ktorý pomáha manažovať 20 miliárd švajčiarskych frankov v Bank Hofmann. „Ak sú hospodárske výsledky nejakej firmy čo len trochu lepšie, stačí to, aby cena jej akcií letela nahor,“ opísal býčiu náladu na trhu.
Burzy sa zotavujú
Hodnota európskych akcií včera rástla v poradí už tretí deň. Očakávania analytikov predstihli lepšími štvrťročnými výsledkami napríklad Royal Philips Electronics, Adecco či Novartis. Akciové indexy rastú vo všetkých európskych finančných strediskách - Londýn si za posledné tri dni pripísal 2,4 percenta, Paríž 3,5 percenta a akciový trh vo Frankfurte dokonca 4,8 percenta.
Vlna optimizmu na starý kontinent dorazila z Ameriky. Akcie na Wall Street už od piatku rastú a ovplyvňujú náladu na celom svete. Napríklad americký výrobca počítačov IBM ohlásil prvý nárast kvartálneho zisku za posledné dva roky, čo si obchodníci vysvetlili rastom celého odvetvia, a poskočila aj cena akcií Cap Gemini, európskeho rivala IBM.
Akciový index Dow Jones, hlavný barometer americkej burzy, si v pondelok pripísal 1,8 percenta, širší index S&P 500 dokonca 1,95 percenta. Mimo hry nezostali ani internetové a telekomunikačné firmy. Technologický index Nasdaq vzrástol v pondelok o 1,92 percenta.
Dolár na Irak zabudol
Od Iraku odvrátili oči aj devízoví díleri. Pri obchodovaní s dolármi sa dívajú čoraz častejšie na finančné správy a ich záujem o zahraničnú politiku ochabuje. „Aj počas invázie do Iraku sme sledovali americké ekonomické ukazovatele a riadili sa podľa nich. Finančné správy sa však na trhu miešali s vojnovými. To sa teraz skončilo,“ vysvetlil jeden z dílerov.
Kurz dolára sa tak na trhu riadi podľa oficiálnych ekonomických čísel. V týchto dňoch rezonovali medzi devízovými dílermi napríklad najnovšie čísla o americkej priemyselnej produkcii či indexe spotrebiteľskej dôvery. Kurz americkej meny je v posledných dňoch stabilný a drží sa pri hodnote 1,08 dolára za euro.
Ropní šejkovia počítajú
Rétoriku zmenili aj ropné veľmoci. Krajiny združené v karteli OPEC asi znížia ťažbu. „Počas vojny v Iraku sme zabránili silnému nárastu ceny ropy tak, že sme trh už pred vojnou denne zásobili dodatočnými dvoma miliónmi barelov,“ vysvetľuje prezident kartelu Abdulláh Mohamed al-Attíjáh.
OPEC teraz po dobytí Iraku chce tieto dodatočné dva milióny barelov zrušiť a ustáliť cenu ropy na 25 dolároch za barel. Ropní ministri kartelu sa stretnú budúci týždeň. Ak kartel teraz zmešká včasnú reakciu, mohla by nadbytočná denná produkcia predstavovať štyri milióny barelov potom, čo Nigéria a Irak dosiahnu opäť svoj plný export.