
Jediný americký investor na zelenej lúke je Molex v Kechneci na východnom Slovensku. Podnik vyrába spojovacie diely pre telekomunikačné zariadenia a mobilné telefóny. FOTO - TASR, SVÄTOPLUK PÍSECKÝ
a pri dodávkach humanitnej pomoci.
„Je to trh ako každý iný, záleží na slovenských firmách, aby presvedčili, že sú dobré,“ povedal po príchode z obchodnej cesty po Spojených štátoch minister hospodárstva Róbert Nemcsics. Prezident Rudolf Schuster pri rozhovoroch s Georgom Bushom ponúkol Spojeným štátom napríklad naše odmíňovacie vozidlo Božena.
Ministerstvo hospodárstava vypracuje v najbližších týždňoch systém, ako sa dostať k zákazkam a spolupracovať s americkými firmami a administratívou. Infraštruktúrne zákazky pôjdu cez Americkú agentúru pre obnovu a rozvoj USAID, humanitné cez ministerstvá zahraničia a obrany. „Bude rozhodovať kvalita, potrebná kapacita a skúsenosti,“ vysvetlil americký veľvyslanec na Slovensku Ronald Weiser.
Okrem dodávok pre Irak deklarovali americké firmy záujem o investovanie na Slovensku. Weiser spomenul rokovania s najväčšími výrobcami autosúčiastok s ročným obratom 68 miliárd dolárov. Spoločnosti Delphi a Johnson Controls chcú rozšíriť výrobu, ďalší výrobca autosúčiastok Visteon plánuje do dvoch rokov otvoriť u nás priemyselný park.
Okrem toho sa u nás chcú etablovať najväčšie americké firmy z oblasti spracovania plastov, a to spoločnosť Plastipak, vyrábajúca plastové fľaše, a Cleantech, ktorá chce u nás plastové fľaše recyklovať. Investície zvažuje aj softvérový výrobca Convensys a firma Magna Donelly.
Minister Róbert Nemcsics nechcel špecifikovať prípadnú výšku investícií, pretože ide o počiatočné štádium rokovaní. „Chcem vo vláde do júna presadiť deklaráciu, že do roku 2007 sa dobuduje diaľnica, spájajúca Bratislavu s Košicami. Nie je pritom dôležité, či pôjde oseverný, alebo južný ťah,“ tvrdil minister Nemcsisc. JOZEF GRYGA