Česko-slovenský protichemický prápor je stále v Kuvajte, hoci vojna v Iraku sa pomaly končí a zbrane hromadného ničenia použité neboli. Chemici sú určení takmer výhradne na zisťovanie chemických a biologických zbraní, na zabránenie škodám po ich použití a prieskum. Na otázku, čo tam budú chemici robiť, minister obrany Šimko odpovedá, že možnosť použitia zbraní hromadného ničenia ešte stále nemožno vylúčiť.
Psychológ a hovorca česko-slovenského práporu v Kuvajte Luděk Lávička: „V našom nasadení sa nič nezmenilo. Stále sme pripravení na zásah. Aj keď sa deklaruje, že konflikt sa končí, riziko použitia zbraní hromadného ničenia trvá. My musíme byť pripravení kedykoľvek zasiahnuť.“
Podľa Lávičku sú všetci česko-slovenskí chemici v Camp Doha na severe Kuvajtu. Tesne pred začiatkom vojny aj počas najsilnejších bojových operácií boli v hlavnom meste Kuvajt City, kde sa aj sami chránili.
„Ukončenie hlavných bojov všetci vítajú s úľavou, skončili sa situácie, keď sme boli pod tlakom raketových útokov. A vojaci oceňujú, že sme späť v Camp Doha, kde je perfektné zabezpečenie. Ale v žiadnom prípade zatiaľ neoslavujeme, že sa vojna končí, naši vojaci sú veľmi disciplinovaní a seriózni, vedia, že obnova Iraku bude trvať veľmi dlho a že bude zložitá. Teraz sa chystáme na cvičenie, ktoré bude v polovici apríla, ďalšie bude v polovici mája. Prebieha pravidelný tréning, výcvik všetkých vojsk, najmä streľba z ručných zbraní. V súčasnosti chystáme podmienky a priestory na krátkodobé umiestnenie českej poľnej nemocnice, ktorá by mala byť niekoľko dní aj v Kuvajte. Budeme ich zabezpečovať logisticky, pomôžeme im z prepravou materiálu z letiska do Camp Doha, pomôžeme im s informáciami,“ povedal Lávička.
Minister Šimko hovorí, že kapacita česko-slovenského práporu je svojím spôsobom unikátna a v prípade nájdenia zbraní hromadného ničenia by prápor mohol pri drobnej zmene mandátu poskytovať cenné služby. Preto tam ešte nejaký čas zostane.
„Jedna z možností je, že ak sa úplne vylúčia prípadné útoky zbraňami hromadného ničenia, nebudú čakať až do skončenia mandátu a vrátia sa. Druhá možnosť je, že do istej miery upravíme mandát. Preprava je pomerne nákladná, možno bude možné využiť jednotku na niektoré humanitárne aktivity. Viem si predstaviť, že by sme v počiatočnej fáze obnovy normálneho života v Iraku využili aj prítomnosť našich vojakov v normálnych humanitárnych akciách. Diskutujeme o tom aj s kolegami v Čechách,“ povedal Šimko. (rf)