„Zatiaľ sme nedostali žiadosť na ich vyslanie, ale tak, ako to bolo pri protichemickej jednotke, vojakov sme začali pripravovať ešte predtým, ako žiadosť príde. Operácie v Iraku sa končia, je tam množstvo zamínovaného priestoru,“ hovorí minister obrany Ivan Šimko.
Zatiaľ nie je jasné, či by išlo o čisto humanitárnu akciu, na ktorú stačí odobrenie vlády, ani kam by ženisti presne išli. Šimko hovorí, že sa nič nestane, ani keď do Iraku nepôjdu. „Príprava určite nebude zbytočná, je to súčasť výcviku profesionálov.“
Zatiaľ sa pripravuje asi toľko ľudí, koľko je dnes v Kuvajte našich chemikov, čiže do 75 vojakov. Slovenskí ženisti sú aj v Afganistane a bude ich treba vystriedať. Skoro dvesto slovenských ženistov je aj vo východoafrickej Eritrei, ale podľa našich informácií sa uvažuje o ich úplnom stiahnutí domov, takže k dispozícii bude dostatok kvalitných vojakov.
Šimko potvrdil, že ministerstvo je rozhodnuté okresať niektoré misie, ale zatiaľ nie je nič rozhodnuté a nechcel hovoriť konkrétne. „Redukovať nebudeme kvôli Iraku, ale kvôli tomu, že treba skoncentrovať naše misie na oblasti, ktoré sú z hľadiska bezpečnostného prostredia významné a aby sme znížili svoju prítomnosť tam, kde takýto bezpečnostný záujem už nevidíme.“
Doteraz na všetky zahraničné misie boli vysielaní zásadne dobrovoľníci a bude tak aj v prípade ženistov v Iraku. Nepôjde preto o vojakov z jedného útvaru, ale z celého Slovenska. Právny systém už umožňuje vyslať vojaka rozkazom, ale zatiaľ sa tak nestalo. Šimko nevylučuje, že keď budeme mať profesionálnu armádu, bude iný režim a bude sa vysielať aj na rozkaz. (rf)