
Prezident Schuster včera vymenoval 27 nových sudcov. Sú medzi nimi bývalí advokáti, prokurátori, ale aj jeden bývalý príslušník SIS. Našlo sa aj niekoľko sudcov, ktorí už funkciu vykonávali, po čase sa jej vzdali a teraz sa do justície vracajú. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Na Slovensku pribudlo 27 sudcov. Do funkcií ich včera vymenoval prezident Rudolf Schuster. Najviac posilnia súdy v Košiciach a Bratislave.
„Viem, že na vás už starí kolegovia čakajú, určite viete, ako dlho ležia spisy na súdoch,“ privítal Schuster nových sudcov. Tvrdí, že práve oni budú novou krvou v justícii, na ktorú spoločnosť čaká. „Verím, že budete tými sudcami, ktorí budú spravodlivo posudzovať prípady podľa ústavy a zákonov,“ dodal.
Medzi novovymenovanými sudcami bez časového obmedzenia sú bývalí advokáti, prokurátori, ale aj jeden bývalý príslušník SIS.
Našlo sa aj niekoľko sudcov, ktorí už funkciu vykonávali, po čase sa jej vzdali a teraz sa do justície vracajú.
„Je to ich právo. Vyskúšali si to aj niekde inde a vidíte, vracajú sa. Zrejme sudcovské povolanie predsa len má niečo do seba,“ nevyčíta im to Juraj Majchrák, predseda Združenia sudcov Slovenska.
Dana Bystrianska z Košíc pracovala na okresnom súde asi rok, potom prešla na Ústavný súd ako poradkyňa jeho predsedu a súdiť prestala. Dnes sa vracia. „Nikdy som sudcom neprestala byť, vo svojej práci som vždy tie princípy a sudcovské myslenie prezentovala,“ povedala. Prácu sudcu považuje za vrchol kariéry každého právnika. „Predpokladám, že vo funkcii sudcu už zostanem,“ hovorí a dodáva, že sa vždy pokúša nájsť spravodlivé riešenia.
Milan Staněk pracoval ako sudca 14 rokov. Funkcie sa vzdal v roku 1998, vtedy bol podpredsedom súdu. Odišiel do advokácie. Tvrdí, že sa späť vracia pre „legislatívny vývoj v justícii a zmeny, ktoré boli prijaté a ešte sa pripravujú“.
„Stále som mal cieľ pracovať na súde, plánoval som to už počas štúdií,“ netají sa Branislav Gazdag. Okamžite po ukončení štúdií začal pracovať na súde v Košiciach. Na šancu stať sa sudcom čakal šesť rokov. Verí, že na súdoch sa dá stále dovolať spravodlivosti.
Podobnú motiváciu má aj Jana Kovalčíková. Na súde tiež pracuje od skončenia právnickej fakulty. „Myslím, že vnútorná spravodlivosť,“ odpovedala na otázku, čo ju k tomuto povolaniu priviedlo. (rp)