
Bratislavský Istropolis bol včera plný starostov. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
„Nebránime sa kompetenciám, ale nech sú k nim primerané aj peniaze,“ hovorí starostka Šalgočky Eva Košťányová.
Oblasť starobného poriadku je podľa nej najproblematickejšia, keďže na zabezpečenie kvalitného výkonu tejto právomoci treba aj kvalitných ľudí. „Keď musia byť odborníci, mali by byť aj dobre zaplatení,“ vysvetľuje dôvody, prečo chýbajú peniaze. „Ani jeden starosta nemôže ovládať zákony zo všetkých možných oblastí,“ dodáva. Ubezpečeniu premiéra i predsedu parlamentu, že obce peniaze dostanú, neverí. „Každý nám tu dnes nasľubuje a zajtra to už bude inak.“
„Oni si umyli ruky ako Pilát a my sa musíme starať,“ neskrýva rozhorčenie starosta Horoviec v Púchovskom okrese Jozef Kojtal. Vrásky mu robí najmä škola v obci – malotriedka. Štyria tamojší učitelia podľa neho majú nadčasy, ktoré im obec musí zaplatiť. „Ak na to budú peniaze, ja im ich dám, ak nie, tak im nebudem môcť dať nič.“ Obec sa podľa neho však o školy snaží starať, pretože „obec, ktorá nemá školu, to už ani nie je obec“.
Podľa starostu Stredy nad Bodrogom Františka Gecseho sa prenos právomocí, najmä v oblasti školstva, uskutočnil prirýchlo. „Človek je tolerantný, ale keď mi ‚ujo štát‘ hodil na plecia budovu školy, mal mi dať aj nejaký balíček (peňazí),“ hovorí.
Návrh zákona o konflikte záujmov, pod ktorý by spadali aj starostovia, primátori a poslanci zastupiteľstiev, im však problémy nerobí. „Ja by som bol za to,“ tvrdí Kojtal. Ani Kostolányová sa tomu podľa svojich slov nebráni, myslí si však, že zaradiť pod zákon aj poslancov zastupiteľstiev, je nepremyslené. „Pomaly už je problém nejakých kvalitných ľudí do zastupiteľstva dostať. Zákon ich podľa nej ešte viac odradí.
„Ja si myslím, že je to proti logike,“ hovorí Gecse. Aj keď starostovia a poslanci sú funkcionári volení tak isto ako poslanci parlamentu, tí sú „vo vyššej sfére“, a preto je ich zaradenie pod zákon o konflikte záujmov opodstatnené.
JOZEF ČAVOJEC