V čase, keď sa účastníci zhromažďujú v juhoirackom meste Násiríja, však medzi kedysi exilovými skupinami panujú pochybnosti. Spája ich pritom len málo okrem radosti nad koncom Husajnovej vlády a sú znepokojené tým, že ich budú vnímať ako príliš blízke k USA.
"Myslím si, že chcú, aby sme odišlo čo najrýchlejšie. Chcú mať znova na starosti vlastnú krajinu," povedal novinárom v predvečer stretnutia brigádny generál Tim Cross, hlavný britský predstaviteľ v snahách o vedenie povojnového Iraku. Američania a Briti rozhodne v tomto procese nebudú mať podľa neho ako dominovať.
Na schôdzku bude dohliadať Jay Garner, americký generál vo výslužbe, ktorý má viesť dočasnú správu, pokým ju prevezmú samotní Iračania. Ako pozorovateľ sa na stretnutí zúčastní OSN, ktorej Washington na tlak Británie prisľúbil určitú úlohu v procese.
Garner v rozhovore pre dnešné vydanie denníka USA Today zdôraznil dôležitosť rýchleho postupu pri zriaďovaní prechodnej vlády. Podľa vlastných slov by si prial, aby bol v Bagdade už pred týždňom, a obáva sa, že každým dňom strácajú príležitosti.
Očakáva sa, že na stretnutí 375 kilometrov južne od Bagdadu sa zúčastní približne 60 Iračanov zastupujúcich radikálne i dominantné skupiny šiitov a sunnitov, Kurdov a stúpencov monarchie zvrhnutej v roku 1958.
Viaceré skupiny sú však opatrné v tom, aby neboli vnímané ako príliš blízke americkým votrelcom a Spojenými štátmi vedenej dočasnej správe. Iné plánujú na schôdzku vyslať len nízko postavených zástupcov s cieľom preveriť situáciu.
Ahmad Šalábí, známy líder favorizovaný Pentagónom, vyhlásil, že na stretnutie nepríde a pošle tam len zástupcu. Hlavná opozičná skupina irackých šiitských moslimov Najvyššia rada islamskej revolúcie v Iraku sa však rozhodla, že rozhovory bude úplne bojkotovať, pretože podľa nej nie je v záujme irackého ľudu.