Prírodná kozmetika to je aj hmla a dážď, ale tiež kvalitný kozmetický prípravok

Na jar sme akosi tesnejšie spätí s prírodou. Ťahá nás to von, sledovať, ako sa všetko prebúdza, máme tiež tendenciu ozdravovať si zimou unavený organizmus a chceme aj lepšie vyzerať. Veď zakrátko sa na uliciach poodhalíme zvedavým pohľadom. Zbierame ...

Na jar sme akosi tesnejšie spätí s prírodou. Ťahá nás to von, sledovať, ako sa všetko prebúdza, máme tiež tendenciu ozdravovať si zimou unavený organizmus a chceme aj lepšie vyzerať. Veď zakrátko sa na uliciach poodhalíme zvedavým pohľadom. Zbierame teda rastlinky a robíme si očistné kúry, ale tiež myslíme na to, ako byť pomocou nich krajšie. Výrobkov s označením prírodná kozmetika je dosť aj v obchodoch. Nevylučuje sa to ale - kozmetika a príroda? A ako nám kozmetika vlastne môže byť na jar prospešná? Na túto tému sme sa rozprávali s Doc. Ing. Jarmilou Hojerovou, PhD., ktorá na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU vyučuje kozmetológiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* V čom to je, že na jar je naša pokožka akási povädnutá?

V zimnom období až 80 % času trávime v interiéri. Bez ohľadu na to, či je klimatizovaný alebo nie, zväčša má presušené ovzdušie. Trpí nábytok, drevo, i náš organizmus. Počas vykurovacej sezóny je relatívna vlhkosť vzduchu v byte či kancelárii asi 30 %, ale pre pokožku je prospešná vlhkosť najmenej 60 %. Je to podobné, ako s polovlhkou bielizňou. Ak ju zavesíme na šnúru a vonku je vlhko, ešte viacej zvlhne, ak je sucho, vyschne. Tak aj pokožka. Celú zimu sme ju vystavovali suchému vzduchu a teda vyschýnala. Nepríjemný pocit „malej“ kože poznajú dámy v zrelom veku po spánku v blízkosti radiátora, zvlášť, ak na noc nepoužili vhodný ochranný krém. A tak po zime, až na výnimky, ktoré sa starajú o zvlhčovanie vzduchu, máme pokožku dehydratovanú.

SkryťVypnúť reklamu

* Sú aj ďalšie príčiny?

V zime spravidla konzumujeme stravu bohatú na kalórie, ale chudobnú na biologicky významné látky. Obsah vitamínov v skladovanej zelenine a ovocí klesol, v „umelo“ dopestovaných je nedostatočný. Jarné obdobie sprevádza často chrípka a celkové oslabenie organizmu - jarná únava. Unavený organizmus sa navonok logicky prejaví unavenou pokožkou.

* Ako môžeme pokožke pomôcť?

Pokožku, najmä pleť tváre, po zime potrebujeme zregenerovať a pripraviť na záťaž spojenú s intenzívnym slnečným žiarením. V prvom rade ju potrebujeme prevlhčiť. Tú najprírodnejšiu a najlacnejšiu hydratáciu jej zabezpečíme prechádzkami v hmle a v daždi. Ale to nestačí. Pokožka si žiada aj hydratačné krémy alebo gély, ktoré obsahujú látky zadržujúce vlhkosť. Po istom čase od nanesenia hydratačného prípravku však nezriedka nadobudneme nepríjemný pocit nedostatočne ošetrenej kože. Je to preto, že v mimoriadne suchých interiéroch má hydratačný prípravok tendenciu vysychať. V takomto prípade po vstrebaní prípravku pleť asi po 15-20 minútach prevrstvime tenučkou vrstvou mastnejšieho ochranného krému, na deň s obsahom UV filtrov. Niektoré dámy pre túto nevedomosť hydratačné gély a krémy zbytočne odmietajú. Moderná kozmetika už dokáže pripraviť účinné prípravky bez nežiadúceho lesku pokožky. Zhruba od 25-30 roku veku hydratačné krémy kombinujme s výživnými prípravkami s obsahom vitamínov, enzýmov, koenzýmu Q10, ceramidov, rastlinných a morských izolátov, najlepšie v lipozómových nosičoch.

SkryťVypnúť reklamu

* A čo výživa ?

Kozmetiku zvonka doplňme výživou, teda kozmetikou zvnútra. Každá zložka potravy zohráva svoju úlohu pri pestovaní krásy a zdravia. Vitamíny A, E, C, selén a bioflavonoidy v zelenine a ovocí majú blahodárny účinok na pokožku a zabraňujú rozširovaniu krvných cievok. Zinok, jód, síra, horčík, vitamíny B-komplexu a nenasýtené mastné kyseliny v mäse, rybách, rastlinných olejoch, ovsených vločkách, celozrnných obilninách, strukovinách a orechoch sú prospešné pre pevné nechty a vlasy. Kyslomliečne výrobky a probiotické preparáty podporujú priateľské mikrooganizmy nášho organizmu. Suchá pokožka, vlasy a krehké nechty sú dôsledkom radikálnych diét, ktoré si „naordinujeme“ zväčša na jar po kritickom pohľade do zrkadla. Unavená a mdlá pokožka fajčiarok okrem iného postráda vitamín C. Darmo používame značkovú kozmetiku, keď žijeme nezdravým životným štýlom. Platí to aj opačne, iba dobrá strava je pre starnúcu pokožku málo, lebo koža z nej už nedokáže čerpať dostatok výživných látok.

SkryťVypnúť reklamu

* Spomínali ste, že ďalším krokom jarnej opatery je príprava pokožky na slnečné žiarenie.

Áno. Už v apríli je relatívne intenzívne slnko, potrebujeme preto zvýšiť prísun beta-karoténu. Podporuje tvorbu hnedého kožného pigmentu a má aj iné blahodárne účinky. V organizme sa mení na vitamín A, nazývaný tiež vitamínom krásy. Dostatok beta-karoténu si na jar zabezpečíme najmä výživovými doplnkami, v lete, keď je dostatok cenovo prijateľného ovocia a zeleniny, dostupnými červenými a oranžovými plodinami najmä paradajkami, mrkvou, červenou paprikou, melónom, marhuľami a broskyňami. Dva týždne pred plánovanou dovolenkou pri južnom mori nezabudnime prísun beta-karoténu ešte zvýšiť.

* Existujú v kozmetickej ponuke vyslovene jarné výrobky?

Moderná kozmetika nepozná problém leto/zima, jar či jeseň. Veď aj v zime svieti slnko a UV lúče na nás útočia nielen pri lyžovačke na horách, ale aj počas jasného dňa, ostrý vietor, smog a iné škodliviny sú rovnako nepriaznivé na jar či na jeseň. Výber kozmetiky treba voliť v závislosti od stavu pleti a podmienok, ktorým ju vystavujeme.

SkryťVypnúť reklamu

UV faktory obsahujú nielen opaľovacie krémy, ale tiež denné krémy. Stále viac spotrebiteliek používa prípravky s ochranným faktorom 2-4 aj na bežné denné ošetrenie v zimnom období. S prvým jarným slniečkom by ich mali určite používať ľudia s vysokou a strednou citlivosťou na slnečné žiarenie a tí, ktorí sa chcú vyvarovať zintenzívneniu pieh a pigmentových škvŕn, ktoré v zime vybledli. Pri jarných prácach v záhradke a prechádzkach v prírode však používajme ochranné opaľovacie prípravky s vyšším faktorom podľa fototypu pokožky. Vyberajme si prípravky, ktoré majú na obale uvedenú ochranu nielen proti UVB ale aj proti UVA žiareniu. Pre citlivú pokožku sú vhodné ochranné prípravky s minerálnou clonou mikrozrniečok titanovej alebo zinkovej beloby bez obsahu chemických UV filtrov. Tieto clony sa pridávajú aj do detskej opaľovacej kozmetiky, preto na ich citlivú pokožku nepoužívajme opaľovacie prípravky pre dospelých. Kvalitnými okuliarami s UV filtrom chráňme už na jar aj oči naše i našich detí.

SkryťVypnúť reklamu

* Je veľký hriech použiť denný krém na noc a opačne?

Kto má suchú pokožku, môže pokojne cez deň používať nočný krém, akurát treba voliť prípravok bez ne-žiadúceho lesku, napríklad na základe jojobového vosku. Na jar ho prevrstvime opaľovacím, lebo nočný krém neobsahuje UV filtre. Určite ale nepoužívajme denný krém s obsahom UV filtrov na nočné ošetrenie. Vtedy nechajme pokožku odpočívať od takýchto chemických „ochrancov“.

* Existuje nejaké jarné pravidlo aj pre dekoratívnu kozmetiku?

Dámy, ktoré v zime nepoužívajú make up, by mali zvážiť jeho používanie aspoň na jar a v lete. Je to tiež jedno z riešení, ako sa chrániť pred slnečným žiarením. Najmä ak je žena citlivá na chemické filtre v opaľovacích prípravkoch. Make up pôsobí na pleť ochranne, podobne ako šaty na telo.

SkryťVypnúť reklamu

* Vráťme sa k téme príroda a kozmetika. Dá sa pleti pomôcť bylinkami?

„Nie je na svete bylina, aby na niečo nebola“, hovorí staré príslovie. Treba si však uvedomiť, že nie všetko z prírody je prospešné, ak bylinky zbiera, kombinuje a aplikuje nepoučený človek. V dobrom úmysle si môže uškodiť. Mnohé liečivé rastliny majú kontraindikácie.

* Buďme konkrétnejší.

Príkladov je veľa. Dajme tomu, svätojánsky olej, ktorý sa získava zo žltých kvietkov ľubovníka, známeho aj ako trezalka. Naše prababičky ho používali na suché popraskané ruky a na tvár. Tento olej však obsahuje istú látku, ktorá u niektorých ľudí zvyšuje fotocitlivosť pokožky. Na jar a v lete by sa teda výrobky s ľubovníkovým olejom mali používať iba na kryté časti tela, inak si môžeme privodiť trvalé pigmentové škvrny. Spomínané prababičky sa úmyselne neopaľovali, tvár si pred slnkom chránili.

SkryťVypnúť reklamu

* Najbežnejšie si z nazbieraných byliniek varíme čaje a odvary. Aj tu sa môžeme dopúšťať chýb?

V zásade si môžeme pripravovať doma rozmanité bylinkové odvary, maceráty, zápary, ale treba mať vedomosti o ich správnom spracovaní a aplikácii. Nezabúdajme však, že nie sú stabilizované a rýchle sa kazia.

Dôležitá je tiež čistota použitej bylinky. Rastliny neznámeho pôvodu môžu obsahovať množstvo ťažkých kovov, nakoľko rástli v priekope pri ceste či v prostredí priemyselných zón.

* Niektoré výrobky majú označenie „pure nature“. Čo to presne znamená?

To sú výrobky, ktoré obsahujú šetrným spôsobom získané prírodné látky so zachovanými enzýmami, vitamínmi, hormónmi a inými kozmeticky prospešnými látkami. Oleje pre tieto výrobky sa získavajú bez tepelnej záťaže a chemických rozpúšťa-diel a nazývame ich „panenské oleje“. Zväčša sú nekonzervované a nestabilizované chemickými látkami. Je to dobrá správa z hľadiska rizika dráždivosti kože, ale na druhej strane, ich doba spotreby je relatívne krátka, zväčša do 3-6 mesiacov. Nemôžu byť preto distribuované normálnou obchodnou sieťou cez pultový predaj. Obchodný reťazec by ho nestihol dopraviť k spotrebiteľovi včas. Preto sú takéto výrobky zväčša distribuované cez sieť distributérov a sú drahé. Keď nestabilizovanú kozmetiku spotrebiteľ neskladuje správne a používa ju dlhšie ako je povolená doba spotreby, môže si privodiť kožné problémy.

SkryťVypnúť reklamu

* A ako je to s prírodnou kozmetikou?

Najčastejšie je prírodná kozmetika výsledkom rozumného kompromisu. Základom by mali byť prírodné oleje, tuky a vosky a rastlinné extrakty, podľa druhu prípravku obohatené o med, mliečne produkty, účinné látky z rastlín alebo morských produktov. Tolerujú sa látky pripravené biotechnologicky alebo synteticky, ktoré majú predlohu v prírode. Na rozdiel od „pure nature“ prípravkov, sú stabilizované, a to v záujme dosiahnutia doby spotreby 1-3 roky. Konzervačné látky by mali byť prírodného pôvodu, napr. rastlinné silice, proti oxidácii by mali byť chránené prírodnými antioxidantami, napr. vitamínom E.

* Z jednej bylinky sa pripravuje celá škála výrobkov. Je dobré mať ich všetky, alebo ide o zbytočný luxus?

SkryťVypnúť reklamu

Povedať si, tak teraz bude aloe vera, nechtík či pupalka bylinou môjho života, určite nie je správne. Je to rovnaké, akoby sme po celé leto nejedli inú zeleninu, než paradajky. Iste, majú veľa prospešných látok, ale iná zelenina obsahuje zase ďalšie žia- dúce. Jedna rastlina tiež nemôže vystihnúť všetky potreby kože.

Druhá vec je používanie celej škály výrobkov jedného kozmetického setu. Ten je zostavený tak, aby vyhovoval určitému typu pokožky, pričom jednotlivé výrobky (napr. čistiaca voda, mlieko, krém a maska) na seba nadväzujú a dopĺňajú sa. Ale aj tu platí, že kozmetiku je dobré striedať. Dáma v zrelom veku môže mať otvorené a striedavo používať aj dva - tri druhy nočných krémov, lebo do jedného nie je možné zakomponovať všetko, čo starnúca koža potrebuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 312
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu